KIYMALI ENGİNAR DOLMASI

Okunma Sayısı: 327 | Onur Balcı
KIYMALI ENGİNAR DOLMASI

KIYMALI ENGİNAR DOLMASI

MALZEMELER

⁃ 5 adet ayıklanmış dolmalık yapraklı enginar

⁃ 1 adet kuru soğan

⁃ 300 gr kıyma

⁃ 2 yemek kaşığı salça

⁃ 2,5 su bardağı pirinç

⁃ Tuz, karabiber, bol kuru nane,kekik, pul biber

⁃ Zeytinyağı

⁃ Limon

YAPILIŞI

⁃ Enginarların kuru ve sert olan uç kısımlarını bir bıçak yardımıyla ya da makasla keselim. Yapraklı kısımları sivri değilde küt şekilde olmalı.

⁃ Ardından orta kısmını elimizle bastırarak iyice genişleterek açalım ve bir makas veya kaşık yardımıyla çanak kısmındaki tüylerini kazıyalım. 

⁃ Daha sonra ayıklanan enginarlarımızı kararmaması için tuzlu ve limonlu suya basalım. Dolmanın iç harcını hazırlayana kadar enginarlar suda beklesin.

⁃ Ardından genişçe bir kabın içerisine kıymayı ve pirinçleri koyalım üzerine de soğanı rendeleyelim. Salçayı, tuzu ve baharatlarını ekledikten sonra yoğuralım. 

⁃ Bu süre içerisinde limonlu ve tuzlu suda bekleyen enginarlarımızı sudan geçirerek durulayalım

⁃ Yapraklarının arasını genişlettiğimiz ve araladığımız enginarların içine iç harcımızı göz kararı koyalım. Orta kısmı genellikle en geniş yer olduğu için ortaya iç harcını daha bol koyabilirsiniz.

⁃ Bu işlemi tüm enginarlara yaptıktan sonra düdüklü tencere ya da normal tencereye yerleştirelim. Üzerine 6-7 kaşık sızma zeytinyağı gezdirelim.Ve son olarak enginarların yarısına gelecek şekilde suyunu ekleyelim. Düdüklü tencerede yaklaşık 25-30 dakika pişirelim. Normal tencerede ise bu süre biraz uzayabilir.  Afiyet olsun.