Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Mersin Büyükşehir Haberleri

Proje kapsamında yetiştiricilere kaba yem desteği veren Vahap Seçer Kandırmak için değil, kazandırmak için proje yapıyoruz” dedi.
Seçilen üreticilerin en fazla 10 büyükbaş hayvanı olduğunu kaydeden yetkililer, desteğin özellikle küçük yetiştiricileri kapsadığını söyledi. 
Başkan Seçer, “Biz yerel yönetimlerin asıl amacı daha çok aile işletmelerine, kadın üreticilere ve küçük üreticilere destek olabilmek” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi koordinesinde, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Mersin Süt Üreticileri Birliği ortaklığı ile yapılan projenin 3 yıl süreceği belirtildi. 
Ayrıca Başkan Seçer, bilimsel tekniklerin tarımda kalite ve verimi arttırdığını ifade ederek, projenin %50 Hibeli gerçekleştirildiğini ekledi. 
Seçer:
“Bu hibenin bir önemi var. Biz genelde projelerin belli bir kısmını karşılıyoruz, değeri olsun. Bedava verdiğiniz bir eşyanın, bir destek kaleminin pek değeri olmuyor. Bedava fidan veriyorsunuz, çiftliğin bir köşesinde fidan ölüyor ama gerçekten onu tarlasına ekecek insana verirseniz, dersiniz ki %50 hibeli. ‘Ne güzel zaten ben bunu alacaktım’ der. % 50’sini öder. % 50’sini siz destek yaparsınız, amaç hasıl olur. Arazide fidan olur, ağaç olur, meyve olur, ekonomiye katkı gelir. Kandırmak için değil kazandırmak için bu projeleri yapmak zorundayız. Bu proje kapsamında seçtiğimiz üreticiler de o en fazla 10 büyükbaş hayvana sahip üreticiler. Biz yerel yönetimlerin asıl amacı daha çok aile işletmelerine, kadın üreticilere ve küçük üreticilere destek olabilmek. Bu yıl proje kapsamında bugün dağıtımını gerçekleştireceğimiz Tarsus 339, Akdeniz 40, Mezitli 16, Toroslar 32, Çamlıyayla 5, Yenişehir 6 üretici olmak üzere toplam 438 üretici projede yer alacak. Gelecek yıl, ikinci yıl yani Anamur, Erdemli, Silifke ve Gülnar’da proje yürüyecek. Üçüncü yılda ki 3 yıllık bir proje, sadece Mut ilçemizde yapıp bu çalışmayı noktalamış olacağız. Her yıl için bu yılın verileri ile 1.5 milyon lira belediyemize bir maliyeti var bu çalışmanın. Üreticimize helali hoş olsun. Çalışana, üretene, alnının teriyle hak ederek çoluğuna çocuğuna rızık götüren bu kardeşlerimize helali hoş olsun. Onların üretiminden, devlet olarak aldığımız vergiden bu para tekrar kendilerine veriliyor. Hiçbir Cumhurbaşkanı, hiçbir bakan, hiçbir belediye başkanı bunu size cebinden vermiyor. Bu önemli, bu sizin paranız, sizin verginiz. Burada bizim görevimiz harama tenezzül etmeden, namuslu bir şekilde bu kaynakları vatanın her noktasına adaletli bir şekilde ayrım yapmadan tekrar aktarmak.”