Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Erdemli Haberleri

Erdemli, ülkemizin limon deposu diyebileceğimiz kadar yüksek üretim kapasitesine sahip bir ilçe. İlçemiz, yıllık 500 bin tondan fazla üretim yapabiliyor. Ülkemizinde limon ihtiyacının %65'ini karşılayan Erdemli ilçemizde hasad başladı. İlk makası Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu attı.
Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Erdemli ekonomisi ve ülke ekonomisi için çok ciddi bir paya sahip olan ve ülkede üretilen limonun %65’nin üretildiği Erdemlimizde limon hasadımızı başlatmış bulunmaktayız. Yeni sezonun üreticilerimize, ihracatçılarımıza, ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Erdemli ‘de limon çok ciddi bir ekonomik değer. Yılda 500 bin tondan fazla üretim elde ediyor. Yetkililerden,  limonun on iki ay boyunca ihracata gitmesi noktasında, bize,  üreticilerimize destek olmalarını istirham ediyoruz. Burada çiftçilerimiz on iki ay boyunca çalışıyor. Evini geçindiriyor. Ülke ekonomisine çok ciddi bir katkı sunuyorlar. Dolayısıyla burada üreticilerimizin kazanması, gelecek yıllarda daha çok üretim demek”  diye konuştu.
Erdemli'li limon üreticisi Mustafa Keskin, "Erkenci limon olan ‘mayer’ limon hasadımıza başlamış bulunmaktayız. Fiyatlarımızda şu anda dalda 3 TL olarak seyretmekte. İhracatın sürekliliğiyle birlikte fiyatlarımızın daha iyi olacağına inanıyoruz ve yetkililerden de bunu bekliyoruz” diye konuştu.