Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Toroslar Haberleri

Toroslar belediyesi sıfır atık için personel eğitim verdi
Hizmet binalarındaki tüm çöp kovalarını kaldırarak Sıfır Atık Yönetim Sistemini kuran ve ilçede pilot mahalle olarak belirlenen Çağdaşkent Mahallesi’ne ambalaj atık toplama kutuları da yerleştiren belediye, geri dönüşüm faaliyetlerine devam ediyor.
Personelin çalıştığı ortamda verilen ‘Sıfır Atık’ eğitimlerinde ise çalışanların kendi çöpünü nasıl ayrıştıracağı anlatılırken, sıfır atık sisteminin önemine değinildi.
Kâğıt, plastik, cam, metal, organik atıklar ve bütün bu atıkların geri kazanımı için belediyenin hizmet binalarında koridorlara yerleştirilen “Sıfır Atık Kumbaraları” ile ilgili personele detaylı bilgiler de verildi.
İsrafın önlenmesi, atık miktarının azaltılması, doğal kaynakların verimli kullanılması ve ekonomiye katkı sağlanmasının amaçlandığı eğitim çalışmaları, ilçe genelindeki okullarda ve kırsal mahallelerde devam edecek.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Sıfır Atık Yönetmeliğinde yer alan kriterleri yerine getirerek 4'üncü "Sıfır Atık Belgesi'ni" alan Toroslar Belediyesi, belediye personeline yönelik eğitimleri tamamladı.
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, sıfır atık konusuna önem verdiklerini belirterek; “Gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras daha temiz bir Toroslar. Bunun için çalışıyoruz” dedi.
Belediyenin hizmet binalarından toplanan değerlendirilebilir atıklar, geri dönüşüme kazandırıldı. 
Böylece; 111 ağacın kesilmesinin ve 94 kg sera gazı salınımının önüne geçildi. Ayrıca, 7.965 litre petrolün geri kazanımı, 116 litre su tasarrufu ve 35.300 kilowatt saat enerji de sağlandı.