Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Toroslar Haberleri
|
276 Okunma

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını Türkmen Cephesi Mersin İl Koordinatörü Muhammed Zamo Oğlu yaparak, kendilerinin her zaman yanında olan Başkan Yılmaz'a teşekkür etti.

Genel manada Irak'taki Türkmenlerin var olma mücadelesini konu alan konferansta, ilk konuşmayı Irak Türkmen Cephesi komutanlarından Mehmet Tütüncü yaptı.
Tütüncü, Kerkük'ün geleceğini ve yeni hükümetten beklentileri değerlendirdi.
Başkan Yılmaz, 10 Ekim'de yapılacak parlamento seçimlerinin önemine değindi. Türkmenleri nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.
Konuşmasında birlik ve beraberliğe vurgu yapan Başkan Yılmaz; "Türk milleti gönül ve kültür coğrafyalarında varlık-birlik mücadelesi veren soydaşlarının her zaman, her şart altında yanında olmuş, bu kapsamda tarafını ve tercihini sağlam bir iradeyle göstermiştir.

Asırlara dayanan, ortak acı ve anılarla beslenen, köklü ve ahlaki kucaklaşmayla temellenen, tarih ve inanç bağlarıyla zenginleşen millet olma hali Türklüğün geçmişten bugüne uzanan devasa başarısıdır.Komşu coğrafyaların kaotik ortamında özellikle Türkmen kardeşlerimizin hayata tutunma; aynı zamanda milli hatıralarını ve millet olma haysiyetlerini fedakârca muhafaza çabaları takdir ve taltif edilmesi gereken bir kazanımdır.Ancak üzüntüyle belirtmeliyiz ki; Irak Türkmenleri, mensubu oldukları Irak toplum ve siyaset alanında sürekli hak mahrumiyetlerine uğramaktadır.Külfette adeta bir ok gibi öne fırlayıp Irak’ın siyasi ve toprak bütünlüğünü cesaretle savunan, fakat sıra ülke yönetimine geldiği zaman görülmeyen, duyulmayan, son tahlilde hakları teslim edilmeyen Türkmen kardeşlerimiz büyük adaletsizliklerle karşı karşıya kalmaktadır.Bu anlamda; 10 Ekim’de yapılacak Parlamento genel seçimi büyük önem taşımaktadır. 2005 seçimleri sonrası ilk kez tüm Türkmen partilerinin tek listede seçime katılıyor olması, bu konsensüsün sağlanmış olması; ortak bir iradenin temsil edilmesi bakımından son derece değerlidir" ifadelerinde bulundu.
Konuşmaların ardından Irak Türkmen Cephesi Mersin İl Koordinatörü Muhammed Zamo Oğlu, Başkan Yılmaz'a bir tablo hediye ederek teşekkür etti.Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü de Başkan Yılmaz'a Tarihi Kerkük Kalesi Tablosu hediye ederken, Başkan Yılmaz ise Tütüncü'ye Türk dili, kültürü ve tarihinin en değerli anıtlarından olan Orhun Yazıtları'nın, minyatür örneğini takdim etti.