Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Mezitli Haberleri

Mezitli Belediyesi restore ettiği taş mektep'e  hayat isimli tiyatro oyunu sahne aldı. Aynı gece şan konseri, tiyatro ve sinema izleme fırsatı bulan MEZİTLİ'LER keyifli bir akşam yaşadı.
Tiyatro
Esenbağlar Mahallesinde bulunan Taş Mektep’ten yaklaşık 300 metre uzaklıkta bulunan Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatroda ise sanatseverler ''Mezitli'de Tiyatro Akşamları'' kapsamında güzel bir tiyatro oyununu izleme şansı buldular. Tiyatro Antik Sahne’nin sahnelenen Gelişine Hayat isimli komedisi izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.
Sinema
Akdeniz Mahallesi Zeytinli Caddede bulunan Amfi Tiyatrodan yaklaşık 500 metre uzaklıkta ise, yazlık sinema keyfi Mezitlilerle buluştu. Yeni Mahallede bulunan Yazlık Sinemada yönetmen Nuri Bilgi Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmi izleyicisi ile ücretsiz olarak buluştu. Sinemaseverler, patlamış mısır, gazoz ve sinema nostaljisini bir arada yaşadılar.
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Üç farklı sanat etkinliğinin bir arada yaşanması elbette tesadüf değil. Daha önce hiçbir salonu olmayan Mezitli’ye kazandırdığımız mekânlar, farklı sanatsal faaliyetlerin ilçemize taşınmasına neden oldu. Restore ederek yeniden eğitime kazandırdığımız Taş Mektep özellikle klasik müziğin eğitim üssü haline geldi. Burada gerçekleştirilen faaliyetler ve konserler yakın zamanda dünya çapında sesini duyurmaya başlayacak. Diğer taraftan, aynı akşam tiyatro eserinin sergilendiği Amfi Tiyatromuz ise özellikle hiç salonu bulunmayan Mezitli’ye farklı bir kimlik kazandırdı. Gün aşırı etkinlikler, sanatsal faaliyetler, konser ve gösterilerin yapıldığı Amfi Tiyatromuzun ses akustiği ve kulisler başta olmak üzere doğru kurgulanmış mimarisiyle başta Mersin Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü olmak üzere tüm sanat çevrelerinin ilk tercih ettiği yer oldu.

Mezitli Belediyesi Yazlık Sineması ise 6 yıldır aralıksız her yıl onlarca vizyon filmini sinema severlerle buluşturuyor. Sadece Mezitli değil tüm Mersinlilerin sıcak yaz akşamında serin bir sinema keyfi yaşadığı Yazlık Sinemamız bu amaçla faaliyet veren Türkiye’nin en iyi 10 sineması arasında gösteriliyor” dedi.

“MEZİTLİ, KÜLTÜR VE SANATIN MERKEZİ OLACAK DERKEN BUNU KASTEDİYORDUK”

Mezitlililerin çok şanslı olduğunun altını çizen Başkan Tarhan, “Mevcut  sanatsal mekânlara Mezitli Belediyesi Kültür Merkezimizi de ekledik. İkinci çevre yolu üzerinde Güneş parkımızın karşısında faaliyete geçen Kültür Merkezimiz, iki büyük salonu, sergi ve uygulama bölümleri ile daha büyük sanatsal faaliyetlerin yaşanmasına imkan sunacak. Bizler Mezitli, kültür ve sanatın merkezi olacak derken bunu kastediyorduk. Çağdaş ve aydınlık yapısıyla Mezitli’de yaşayan vatandaşlarımız her şeyin en iyisine layıktır” diye konuştu.