Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Tarsus Haberleri
|
215 Okunma

Tarsus Belediyesinin ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün birlikte yürüttüğü ayçiçeği ekimi hasat zamanı 350 kg hasad verdi. Tarsus Damlama Mahallesi’nde İbrahim Kılıç’a ait tarlada yapılan ayçiçeği ekimi her bir dekara 400 gram düşecek şekilde ekilmişti. Yerli ve milli Adasun21 çeşiti ayçiçeği tohumu kullanılarak yapılan ekim işlemi hasad mevsimi sonunda 350 kilogram ürün verdi.

Bozdoğan: “Ata tohumunun bugün bu ülkede ne kadar önemli olduğunu gün geçtikçe insanlarımız, özellikle de çiftçilerimiz çok iyi anlıyor. Bu ülkede bir şeylerin elbette değişmesi gerekiyor. Tarım alanında bu kadar ciddi potansiyele sahip Tarsus tarımı tam yaptığı zaman gerçek sanayiyi de ortaya koymuş olacağız. Daha önce 22 tane fabrikamızı kaybettik. Ama bundan sonraki süreçte artık kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Ve öyle bir şansımız da yok. Mutlaka tarımda en iyisi olup sanayi hamlelerini de o şekilde geliştirirsek Tarsus adına tarım alanında birçok şeyi başarmış olacağız. Önümüzdeki dönemde bin dönümden daha fazla ekili alanlar yaratacağız. Ben çiftçilerimize güveniyorum. Onların desteklenmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım. Yani onların bir defa zarar etme gibi durumları asla yok. Bugün toprak analizlerini çok rahat yapabildiğimiz bir belediyemiz var. Bu kadar bir güce sahipler artık. Şundan emin olsunlar ki çiftçimizin yanındayız ve sonuna kadar yanında da olacağız” dedi. 

Doğu Akdeniz Araştırma Enstitüsü Yağlı Tohumlar Bitkiler Birimi Sorumlusu Dr. Ayşe Nuran Çil Hanım’da, “Ekimi hep birlikte yapmıştık. Bugün de bunun hasat etmenin mutluluğuna eriştik” dedi.