Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Yenişehir Haberleri
|
190 Okunma

Yenişehir  Belediyesi, pandemi nedeniyle eve kapanan öğrenciler için öykü yazma etkinliği düzenledi. Etkinlik Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.
Osman Şahin'in de katıldığı ödül töreni,  yazarın yaşamını, Türk edebiyatındaki ve Türk sinemasındaki yerini anlatan belgesel gösterimiyle başladı.
Etkinlikte, seçici kurul tarafından belirlenen öyküleri kitaba alınan 13 öğrenciye yazarlık hayatlarındaki ilk telifleri ödendi, çeşitli hediyeler verildi. 
13 liseli gencin öykülerinden oluşan,  ayrıca seçici kurul üyeleri Osman Şahin, Nazmi Bayrı, Sadık Arslan, Remzi Karabulut ve Abidin Yağmur’un da birer öykü ile yer aldığı seçki kitabı da katılımcılara hediye edildi.
Mersinli yazar Osman Şahin,
Yazarlık bizim ülkemizde zor sanattır” diyen Osman Şahin,  Nazım Hikmet’ten Sabahattin Ali’ye, Orhan Kemal’den Yaşar Kemal’e, Rıfat Ilgaz’dan Ahmet Arif’e, A. Kadir’den Fakir Baykurt’a, Başaran’dan Osman Şahin’e kadar pek çok yazarın zorlu bir hayat sürdüğünü anlattı. Şahin, kendisinin de 12 Eylül döneminde bir roman eleştirisi yüzünden 18 ay hapiste yattığını hatırlattı.
Osman Şahin, “Beni Atatürkçü bir öğretmen ve yazar olarak yetiştiren yer Dicle Köy Enstitüsüdür. Köy Enstitüleri Anadolu bozkırına Vivaldi müziği gibi gelmiştir. Daha sonra o okulları kapattılar. O okulları kapatanlar Türkiye’ye en büyük kötülüğü yaptılar” dedi.
1970 yılında Kırmızı Yel adlı kitabıyla TRT büyük ödülünü aldığında Yılmaz Güney, Yaşar Kemal, Necati Cumalı ve pek çok yazarın kendisine önerilerde bulunduğunu anlatan Osman Şahin, o önerileri tören salonunda bulunan liseli yazarlarla paylaştı.  Osman Şahin şunları söyledi:
“Yaşar Kemal,  ‘yaşlı kadınlarla yaşlı erkeklerin dizinin dibinden ayrılma. Onlar 120 sözcükle ancak konuşurlar ama her bir sözcükleri bir hap haline gelmiştir. O sözcükleri edebiyatta kullanın’ demişti. Necati Cumalı ise ‘hiçbir yazarlarla tartışmaya girme’ dedi ve şu tarihi sözleri söyledi:  ‘Türk halkının dramı ağır ceza mahkemeleri dosyalarında gizlidir. O dosyaları ele geçir ve öykülerini yaz.’ Çok okumanızı istiyorum genç yazar arkadaşlarım.  Anadolu halkının folkloru çok zengindir. Herkesle konuşun. Dağlarımıza, vadilerimize çıkın. Anadolu köylüsü doğanın da yazar olduğunu söyler. Doğa en büyük yazardır.  Şiir, deneme, öykü, roman her şey insana dairdir.”
Başkan Özyiğit, Osman Şahin adına doğduğu topraklarda böyle bir etkinlik yapılmasının ahde vefa örneği olduğunu da belirterek Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır ile etkinlik Koordinatörü Hüsniye Çelik’e teşekkür etti.  
Başkan Özyiğit, “Yenişehir Kent Konseyi bileşenlerimiz Osman Şahin’in adına, değerine yaraşır bir etkinliğe imza attı. Hem Osman Şahin’i yeni nesillerin tanımasını sağladılar hem de liseli gençlerimizi yazmaya, kendilerini ifade etmeye, hayallerini anlatmaya teşvik ettiler. Bununla da kalmadılar genç öykücülerimizin öykülerini bir kitapta toplayarak onların yazarlık yolunda ilk adımı atmasını sağladılar. Etkinliğimize katılan liseli gençlerimiz, usta yazarımız Osman Şahin ile aynı kitapta buluştular.  Bir genç için bundan daha büyük bir ödül yoktur diye düşünüyorum. Yenişehir Belediyesi olarak Osman Şahin Öykü Etkinliğinin geleneksel hale getirilmesi, daha da geliştirilmesi için üzerimize düşeni yapacağımızı bilmenizi isterim. Dileriz ki bu etkinliğimiz sayesinde bu toprakların genç Osman Şahinleri keşfedilecek, teşvik edilecek” dedi.
Başkan Özyiğit, Osman Şahin’in kitaplarının, eserlerin yer alacağı bir kütüphane ve müzeyi Yenişehir’e kazandıracaklarını da söyledi.