Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Gündem Haberleri

Mezitli'de yaşayan Ukraynalılar Neşet Tarhan ile buluştu
Mezitli'de yaşayan Ukraynalılar Mezitli belediye başkanı Neşet Tarhan ile buluştu. Tüm Mezitli halkı Tece'de bir araya geldi.
Ukraynalı misafirler, Başkan Tarhan, muhtarlar, meclis üyeleri ve halk Tece'de toplandı.
Rusya ile yaşanan savaş sonrası ülkelerinden kaçarak ülkemize sığınan Ukraynalılar, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile bir araya gelerek yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm önerileri konusunda fikir alışverişi yaptı.
Mezitli Belediyesi Tece Gönüllü Evinde gerçekleşen buluşmaya katılan yüzlerce Ukrayna vatandaşı Başkan Tarhan’a eğitim, barınma, temel ihtiyaç gibi karşılaştıkları zorlukları anlattı.

Sürecin belirsizliği nedeniyle zor günler yaşadıklarını ifade eden Ukraynalılar, misafir olarak bulundukları Türkiye’de 3 aylık vizelerinin dolmak üzere olduğunu ve sonrası için ne yapmak gerektiğini bilmediklerini aktardı. Daha önce Mezitli’ye yerleşmiş olan Ukraynalılarla dayanışma içerisinde temel sorunlarını aşmaya çalıştıklarını ancak bir yere kadar dayanabileceklerinin altını çizerek, “Ülkemiz maalesef savaş içerisinde. Babalarımız, ağabeylerimiz, kocalarımız ülkelerini korumak için orada kaldılar ama bizim burada yaşadığımız sıkıntılar ve sürecin belirsizliği büyük sorun oluşturuyor” dediler.