Onur Balcı
|
26 Aralık 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Mezitli Haberleri

Mezitli Belediyesinin desteğiyle, İstiklal Mahallesi Kadın Üretici Dayanışma Derneği adı altında örgütlenen üretici kadınlar pazar kurdu. Mezitli’de kurulan 9. Kadın Üretici Pazarının açılışını Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Türk Kızılayı Mezitli Şube Başkanı Bekir Özaslan, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ile birlikte yaptı. Kadınların kendi üretimleri olan, meyve, sebze, kurutulmuş ürünleri ve el işlerinin yer aldığı pazarı gezen Başkan Tarhan, tezgah açan üretici kadınlarla sohbet ederek daha önce açılan 8 farklı pazardaki yaşanan deneyimleri anlattı. İstiklal Mahallesi Semt Pazarı yerinde açılan 9. Kadın Üretici Pazarı, Perşembe günleri hariç her gün vatandaşlara hizmet verecek.

Açılışta konuşan Başkan Tarhan, kadınların üretimlerinin değerlendirilmesinin önemine dikkat çekti. Mezitli’nin çok özel ve güzel bir ilçe haline geldiğine vurgu yaparak yakalanan başarıdaki en büyük payın kadınlara ait olduğunu belirten Başkan Tarhan, “Bugün burada dokuzuncu Kadın Üretici Pazarını açıyoruz. Bir yerde Kadın Üretici Pazarı açarken üreticilerin de tüketicilerin de talebini dikkate alarak yapıyoruz. İlki burada çalışmak isteyen kadınların olup olmadığına, ikincisi de burada böyle bir potansiyel olup olmadığına bakıyoruz. İstiklal Mahallemizde açılan pazarımızın ise çok özel bir yönü var. Burada kadınlar Mahalle Muhtarımız, Yasemin Demiralp’in öncülüğünde kendi aralarında örgütlenerek bir dernek oluşturdular. Burasının da çok iyi olacağına inanıyorum, kadınlarımız kazanacaklardır. Zaten Türkiye’de örnek gösterilen bir proje, meclis üyelerimiz Belediye Meclisinden bunun yönetmeliğinin kararını çıkarttılar. İnandığım için söylüyorum, kadınlarımız güçlenmedikçe Türkiye’de siyasi yönden de herhangi bir yere varmamız mümkün değil. Kadınlarımıza her zaman destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Mezitli’de güçlü kadınların olmasının ülke olarak umutların artmasına neden olduğunu ifade eden CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de, “Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan’ın öncülüğünde kadınlarımız çok harika işler başarıyorlar. Biz de kadınlarımızın bu coşkusuna ortak olmaktan dolayı son derece mutlu ve gururluyuz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Türk Kadını yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıktır. Bunu kimseden beklemeden kendileri mücadele ederek kazanıyorlar. Mezitli’nin kadınları ülkemizin gururu olmuştur” diye konuştu.