Onur Balcı
|
1 Aralık 2022 Perşembe
|
Mersin Ceride Haber
Mezitli Haberleri

Mezitli Belediyesi ve Toros Üniversitesi Arasında İş birliği Protokolü İmzalandı

Türk mutfağına akademik bilgisi olan aşçılar yetiştirmek üzere Mezitli Belediyesi bünyesine hizmet veren Tirat Mutfak Atölyesinin de aralarında bulunduğu Mezitli Belediyesi birimlerinin eğitime katkı sunması amacıyla Mezitli Belediyesi ve Toros Üniversitesi arasında protokol imzalandı.

Tirat Mutfak Atölyesinde, öğrencilerin, yemek yapma, sunum ve servis gibi konuları uygulayarak öğrenmeleri, belediye ve üniversite arasında çok farklı alanlarda eğitim iş birliği yapmalarının önünü açan protokolü, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Toros Üniversitesi Rektörü Ömer Arıöz birlikte imzaladı.

Mezitli Belediyesinin iştirakçi kuruluşu Mutlu Mezitli AŞ.ve Toros Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama Ve Araştırma Merkezini kapsayan protokol kapsamında genel katılıma açık gastronomi eğitimleri, workshoplar, kısa ve uzun dönem aşçılık kursları gerçekleştirilecek.

İşbirliği protokolü kapsamında Mezitli Belediyesi ve Toros Üniversitesi arasında, vatandaşlara ve belediye çalışanlarına yönelik olarak grafik tasarım, hukuk, aile danışmanlığı, çocuk bakım elemanları, ticaret, koçluk eğitimleri, drone eğitimi, programlama, kodlama, web tasarımı gibi konularda bilgi teknolojileri eğitimleri, beden dili ve iletişim alanlarında kişisel gelişim eğitimi, psikoterapi, sınav stresi, hijyen, eğitim hemşireliği alanlarında psikoloji ve sağlık bilimleri eğitimleri, İngilizce, Rusça, YDS, Hazırlık Atlama konularında Yabancı dil eğitimi ve tarafların belirleyeceği yeni alanlarda eğitimler yapılabilecek. Yine Toros Üniversitesi öğrencileri eğitim, staj gibi konularda Mezitli Belediyesinin birimlerinden yararlanabilecek.

Toros Üniversitesinin ilgili akademik alanlarda danışmanlık desteği de vereceği protokolde ortak sosyal ve kültürel etkinlikler, bilimsel çalışmalar ve yayınlar da işbirliği içerinde yapılacak.

Başkan Tarhan ve Rektör Arıöz’ün yanı sıra Mutlu Mezitli AŞ. Genel Müdürü Filiz Yalın, Mezitli Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuran Kurtuluş, Toros Üniversitesi Genel Sekreteri S. Reşit Aşkın, Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Sabri Kalkan, Otel Lokanta İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Kamuran Öztop, Aşçılık Bölümü Öğr. Gör. Uğurcan Metin, Toros Üniversitesi Uygulama Hocası Ahmet Savaş ve öğrencilerin de katıldığı törende geleceğin şefleri Aşçılık 1. Sınıf öğrencilerine önlükleri giydirildi. Önlük giyme töreninin ardından Toros Üniversitesi Aşçılık Programı mezunları Muhammed Erkek ve Cem Çağlayan öncülüğünde Aşçılık 2. Sınıf öğrencilerinin hazırladığı lezzetler katılımcılara sunuldu.