Onur Balcı
|
6 Eylül 2022 Salı
|
Mersin Ceride Haber
Mezitli Haberleri

Mezitli Belediyesi çalışanlarına yangın tatbikatı düzenledi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Müdürlüğü (AFAD) tarafından düzenlenen tatbikatta yangın türleri, çıkış nedenleri, yangın esnasında yapılacaklar, itfaiyeye haber verme gibi konularda bilgilendirmeler yapıldı. Tatbikatta yangın türleri hakkında bilgi alan personeller, yangına bilinçli şekilde müdahale etmeyi de öğrendi. Uzmanlar yangın çeşitleri ve söndürme yöntemleriyle ilgili “A sınıfı yangınlar katı madde yangınlarıdır, bu tür yangınların temel söndürme prensibi soğutma, temel söndürme maddesi sudur. B sınıfı yangınlar sıvı madde yangınlarıdır, söndürme prensibi boğmadır. C sınıfı yangınlar gaz yangınlarıdır, bu yangınlarda ilk yapacağımız iş, gazı kesmektir sonra yangına müdahale etmektir. D sınıfı kategorisindeki metal yangınları çok yüksek derecelerde tutuştuğu için her yerde olmaz. Genellikle mutfaklarda meydana gelen F tipi yangınlarıysa yağ yangınlarıdır. Bu yangınlarda su kesinlikle kullanılmaz, su yangını büyütür. Böyle durumlarda da ateşi boğmak gerekir” şeklinde bilgiler verildi.

Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve ana binada çalışan personelin katıldığı tatbikatta yangın söndürme teknikleri ve yangın tüpünün kullanımı gösterilerek çalışanlara yangının söndürülmesi ile ilgili uygulama yaptırıldı.

Yangına ilk müdahalenin öneminin yanı sıra olası bir yangın durumunda yapılması ile yapılmaması gerekenler de tatbikatla gösterildi.