Onur Balcı
|
9 Kasım 2022 Çarşamba
|
Mersin Ceride Haber
Gündem Haberleri
|
136 Okunma

Mersin'de 11-13 Kasım'da 8. kez düzenlenecek Narenciye Festivali kapsamındaki hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı.

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ticaret Borsası Başkanı ve Narenciye Festivali İcra Komitesi Başkanı Abdullah Özdemir ile festivalin yapılacağı Adnan Menderes Bulvarı'nın sahil şeridindeki çalışmaları inceledi.

Festivalde sergilenmesi için portakal, limon ve greyfurtların birleştirilmesiyle oluşturulan ejderha, ahtapot, balina ve helikopter gibi figürleri inceleyen Pehlivan, organizasyonda görev alan işçilerle sohbet etti.

Pehlivan, gazetecilere, Mersin'in narenciyenin "başkenti" konumunda olduğunu söyledi.

Valiliğin himayesinde, kurumların desteğiyle organize edilen festivalin hazırlıklarında sona yaklaşıldığını dile getiren Pehlivan, kentin ve narenciye ürünlerinin tanıtımını amaçladıklarını belirtti.

Pehlivan, festivalde çeşitli etkinliklerin yanı sıra gastronomi sunumları ile konserlerin de düzenleneceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Mersin'i canlı, enerjik günler bekliyor. Ekiplerimiz, özellikle kadınlarımız narenciye figürleri için hummalı şekilde çalışıyor. Figürlerde canlı meyveler kullanılıyor, bu da ülkemizde örneği olmayan bir uygulama. Burada kullanılan limon, greyfurt, portakal gibi meyveler kesinlikle ziyan edilmiyor. Bunlar vatandaşlarımıza dağıtılıyor. Yaklaşık 100 ton meyve kullanıldı. Bunların arasında elbette deforme olanları olabilir ama bunlar ziyan edilmiyor, vatandaşlarımıza dağıtımı sağlanıyor. Hatta festivalin de bir hediyesi oluyor."

Kentte 6 Kasım'da başlayan ve 11 Kasım'a kadar sürecek 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi ile festivalin bütünlük oluşturacağının altını çizen Pehlivan, vatandaşları etkinliğe davet etti.

Mersin Narenciye Festivali, 11 Kasım'daki kortej yürüyüşüyle başlayacak.