Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Spor Haberleri

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Mersin Dağcılık Spor Kulübü öncülüğünde dağcılık sporunun önemli isimlerinden olan Muzaffer Erol Gez anısına Karboğazı Medetsiz’e zirve tırmanışı gerçekleştirildi. Tırmanış etkinliğinde, 45 dağcı 3 bin 524 metre yüksekliğindeki Medetsiz Dağı’nda zirveye ayak bastı.
Tırmanış, Türkiye'de dağcılık sporunun önemli isimlerinden Muzaffer Erol Gez anısına Bolkarlar’ın en yüksek zirvesi Medetsiz Dağı’nda yapıldı.
200 kampçı ve 45 dağcı katıldı. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi ise 100 kişilik yemek ikramıyla etkinliğe katkı sağladı.
Mersin Dağcılık Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Sağnak, “Mersin’in çok önemli bir değeri olan, dağcılık anlamında bütün Türkiye’de birçok kişiye örnek olup yol açmış Muzaffer Erol Gez abimizi kaybetmenin verdiği üzüntü ile O’nun anısına bir şeyler yapmak adına bir anma tırmanışı tertipledik. Gerek Mersin’in dağcılık kulüpleri gerekse Türkiye’nin birçok yerinden destek verdiğiniz, geldiğiniz için teşekkür ediyoruz. Başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerine de destekleri için teşekkür ediyoruz” dedi.
Muzaffer Erol Gez kimdir?

Türkiye ve dünya dağcılığının duayenlerinden olan ve ‘Efsane Dağcı’ olarak bilinen Muzaffer Erol Gez, 1934 yılında Malatya’da doğdu. 1952 yılında askerlik görevini yaptığı Kayseri’de Erciyes Dağı’na zirve yapan ve o tarihten itibaren Erciyes’e 95’ten fazla tırmanış gerçekleştiren Gez, Munzur’un bütün zirvelerine çıktı, 1960’larda Cilolar’da tırmanış eğitimleri düzenledi. Muzaffer Erol Gez, Hakkari Reçko zirvesine çıkan birkaç dağcıdan biri olma özelliği taşıyor. İlki 1959 yılında olmak üzere 27 kez Ağrı Dağı’nda zirveye ayak basmış ve dönemin Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Abdülmecit Doğru ile zirvede kamp kurarak, 3 gün tıbbi inceleme yapmış olan Gez, İsviçre Alpleri’ne ve Matterhorn zirvesine çıkan ilk Türk dağcı unvanını aldı. Türkiye Dağcılık ve Kayak Federasyonu’nun kurulmasına öncülük eden Gez, 20 Haziran 2020’de hayatını kaybetti.