Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Mezitli Haberleri

Mezitli Belediyesi ve Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından ortaklaşa Taş Mektep Gün Batımı Konserlerinin ilki gerçekleştirildi. 5 hafta boyunca her çarşamba günü Mersin Üniversitesi Konservatuarı sanatçıları tarafından gerçekleştirilecek Taş Mektep Gün Batımı Konserlerinin ilkine Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, muhtarlar, belediye meclis üyelerinin yanı sıra Mersin’in çeşitli iş ve sanat çevresinden davetliler ve sanatseverler katıldı.

“SADECE MERSİN’DE DEĞİL TÜM TÜRKİYE’DE SES GETİRECEĞİZ”

Büyük emeklerle yapılan restorasyonun ardından toplumun değişik kesimlerinden talep edildiğine vurgu yapan Başkan Tarhan, “Biz Taş Mektebin kullanımı konusunda Mersin Üniversitesi Konservatuarından gelen talebi çok doğru bulduk. Burada müzik olsun sanat olsun dediler. Sanatsal eğitimde önemli bir kapı olsun istediler. Burada yapılan çalışmalarla sadece Mersin’de değil tüm Türkiye’de ses getireceğiz. Artık burada sürekli etkinlikler olacak. İlk etapta her hafta Çarşamba günleri burada sanatla dopdolu zamanlar geçireceğiz” dedi.

“SANATIN TÜM OLUMSUZLUKLARI İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ VARDIR”

Sanatın toplumdaki tüm yaraları iyileştirme gücü olduğuna dikkat çeken Başkan Tarhan konuşmasında, “Yangınlarla, sellerle, ekonomik sorunlarla boğuşan insanlarımızı kısa bir anlığına da olsa sanatla farklı dünyalara taşımaya çalışacağız. Tüm olumsuzluklara rağmen sanattan vazgeçmemek gerekiyor. Bir taraftan yüreğimiz oradaki insanlarımızla ama sanatı da ayakta tutarsak bilinçsizce davranışlar en aza inecektir. Çünkü sanatla daha çok ilgilenen insanlar; çevresine, doğasına ve canlılara karşı daha bilinçli oluyor” ifadelerine yer verdi.