Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Teknoloji Haberleri
|
398 Okunma

Mersin Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran 18 yaş üstü hastaların röntgen görüntüleri yapay zekâ teknolojisi ile analiz edilecek. 
Proje kapsamında, belirtileri itibarıyla tespiti ve tedavisi gecikebilen akciğer kanseri gibi birçok hastalığın erken tanısı ve tedavisi hedefleniyor.

Astrazeneca firması ile Mersin Üniversitesi tanı protokolü imzaladı. Proje kapsamında 2021 yılı itibarıyla herhangi bir nedenle Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran 18 yaş üzerindeki hastalara ait röntgen filmleri, üniversite tarafından hastalara ilişkin kişisel bilgilerden arındırılmış olarak, yapay zeka tabanlı bir platforma gönderilerek analiz edilecek.  

Yapay zekâ tabanlı proje ile başta akciğer kanseri geliştirme riski olan hastaların erken teşhisini ve tedavisini amaçlanıyor.

Yapay zekâ tabanlı taramayla akciğer kanserinin yanı sıra kalp yetersizliği ve tüberkülozun da erken teşhisi mümkün olabilir
Proje kapsamında röntgen görüntülerinin analizini yapacak olan yapay zekâ tabanlı platform AstraZeneca'nın Gelişmekte Olan Pazarlar Sağlık İnovasyon Merkezleri Programı kapsamında iş birliği yaptığı, yapay zekâ çözümleri tedarikçisi qure.ai tarafından sağlanacak. Veriler, Mersin Üniversitesi tarafından kişisel bilgilerden arındırılmış olarak yapay zekâ platformuna gönderilecek. Akciğer kanseri ile ilgili olabilecek akciğer nodüllerinin saptanmasının yanı sıra, röntgen görüntülerinin taramasında yapay zekâ tarafından tespit edilebilen 29 farklı parametreye (tüberküloz, COVID-19, kalp büyüklüğü, akciğer zarında sıvı birikimi vb.) bakılacak. Böylece yapay zekâ, akciğer kanseri ve kalp yetersizliği gibi farklı hastalıkların tespitinde de yararlı olabilecek.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan AstraZeneca Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Medikal Direktörü Dr. Viraj Rajadhyaksha şunları söyledi: “Teknolojik gelişmelerin sunduğu en önemli kazanımlardan biri hastalıklara doğru tanıyı çok daha erken evrelerde koyabilmek ve hastalara yenilikçi tedavi seçenekleri sunabilmektir. AstraZeneca olarak, yapay zekâyı kullanarak algoritmik araçların geliştirilmesi, akciğer kanseri hastalarının daha erken evrelerde tanı alması, tedaviye yanıtı öngörebilen genetik belirteçlerin keşfedilmesi ve kanserin bir ölüm sebebi olmaktan çıkarılmasını sağlayabilmek için çalışıyor, hastaların daha uzun ve iyi hayatlar yaşaması için çabalıyoruz.”