Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Mezitli Haberleri

Organik sebze ve meyve atıklarının toplanarak tekrar gübre olması için Mersin Mezitli Belediyesi ve Pazarcılar Odası işbirliğine girdi.
Mezitli Belediyesi ekipleri; tarımsal verimi artırmak adına kompost gübre üretimini yaygınlaştırmak amacıyla Mezitli’de pazarcı esnafı ile bir araya geldi. Mersin Pazarcılar Odası Başkanı Abdulhalim Batur ve ilgili birim müdürlerinin yer aldığı toplantıda kompost gübre üretimi süreci ve avantajları anlatıldı.
Temizlik İşleri Müdürü Mehmet Şükrü Güneş ise doğru atık toplama yöntemini aktardı. Yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Semt pazarlarının belirli noktalarına, ortaya çıkan sebze, meyve gibi atıkların toplanabilmesi için özel kovalar yerleştirdiklerini söyledi.
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Mezitli’de üretim yapan çiftçilerimize sulama desteğinin yanı sıra ulaşım sorunları, lojistik destek, yem, ilaç, gübre gibi sayısız desteğimiz oldu. Yine Mezitli Solinova Kadın Kooperatifimize destek vererek kent içi tarım hamlesini başlattık. Gelişen teknolojiyle birlikte tarımsal verimin artırılması adına Mersin Üniversitesinden değerli hocalarımızın gönüllü destekleriyle Mikrobiyal Gübre dağıtımını yaptık. Şimdi de kompost gübre üretimine başladık. Kısa sürede çok önemli yol kat ettik. Bu konuda büyük başları kazanmış uzmanlarımızı Mezitli’ye davet ederek çalışanlarımıza ve gönüllülerime eğitim verdik. Kısa bir süre sonra elde ettiğimiz bu gübreleri üreticilerimize dağıtmaya başlayacağız. Bundan sonra da tarımsal alanda üreticilerimize destek olmaya devam edeceğiz Bizi bu mücadelemizde yalnız bırakmayan ve her zaman olduğu gibi destek verene Pazarcılar Odası Başkanımız Abdulhalim Batur’a, tüm pazarcı esnafımıza, gönüllülerimize ve işi sahiplenerek başarıya ulaşmasını sağlayan personelimize teşekkürlerimi sunarım” ifadelerine yer verdi.