Onur Balcı
|
27 Aralık 2022 Salı
|
Mersin Ceride Haber
Siyaset Haberleri

TARSUS' UN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 101. YIL DÖNÜMÜ

İnşaat Mühendisi Cavidan Demirağ, Tarsus'un Fransız işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü dolayısı ile mesaj yayınladı. Demirağ, "Tarsus'umuzun Fransız işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünü büyük bir onur ve coşkuyla kutlamaktayız" dedi.

Tarsus halkının kurtuluş mücadelesinin, ulusal kurtuluş mücadelesinin bir parçası olarak Türk toplumunun dayanışmacı ve mücadeleci ruhunun bir kanıtı olduğunu aktaran Demirağ, "Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan kentimiz, aynı zamanda medeniyetler ve dinler beşiğidir. Doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine farklı kökenden insanlar kentimizde birlik ve beraberlik içinde yaşamışlardır.

Atalarımızdan miras kalan vatanımızı bizden sonraki kuşaklara teslim etmenin görev ve sorumluluğunun bilinci ile Ulusal kurtuluş mücadelesi vererek bu topraklar uğruna canlarını feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yakın silah arkadaşları, Kurtuluş savaşında Fransızların  Dadalı köyündeki çiftliği basarak kursuna dizdiği büyük anneannem şehit Hüsne Hatun'u  ve atalarımızı ve ayrıca öncesinde uzun yıllar 5 Ocak 'ta kutlanan Tarsus' un kurtuluş gününü 27 Aralık olduğunu ispatlayıp Devlet Arşivine girmesini sağlayan merhum asker tarih öğretmen Albay Ahmet Özcanaslan amcamı saygı ve rahmetle anıyorum" dedi.