Onur Balcı
|
8 Kasım 2022 Salı
|
Mersin Ceride Haber
Teknoloji Haberleri

Halkbank dijital bankacılık vizyonunu GoArt Metaverse'ye taşıyor

Halkbank, ilk metaverse şubesini uygulama mağazaları üzerinden kullanıma açtı.

Halkbank'tan yapılan açıklamaya göre, GoArt Metaverse'de faaliyete geçen Halkbank Metaverse Şubesi ile birçok açıdan ilklere imza atan banka, kullanıcılara artırılmış gerçeklik teknolojisi ile cep telefonlarından üç boyutlu banka şubesi deneyimi sunmaya başladı.

Bankacılık ürünlerine yönelik içeriklerle zenginleştirilen metaverse şube, hizmet noktalarına konumlandırdığı avatarlarla fiziki şube deneyimini dijitalleştiriyor. Metaverse Şubede bankanın ürünlerine yönelik bilgilendirici içeriklerle birlikte, ürün başvurularına da yer veriliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Dijital teknolojilerin en yeni safhalarının başında metaversenin geldiğini belirterek “Halkbank olarak Türkiye’nin yüzyılında başkalarının açtığı sanal evrenlerde yer almaya çalışmadan kendi evrenimizi kurmayı hedefledik. Halkbank olarak metaverse stratejimizi adım adım uygulamak için Türkiye’de geliştirilen bir metaverse evreni ile iş birliği yaptık ve metaverse ve web 3.0 dönüşümü stratejimizi başlattık. Bu stratejinin ilk adımı olarak şubemizi açıyoruz.” ifadelerini kullandı.

- "Teknolojik dönüşümü yakından takip ediyoruz"

Meta projeleri, web 3.0 olarak bilinen kapsamlı bir teknolojik dönüşümün üzerinde inşa edilen mecralardan yalnızca biri olarak gördüklerini ve yapay zekâdan akıllı cihazlara, oyun sektöründen kültür endüstrilerine kadar birçok alanda farklı çalışmalara odaklanarak tüm müşteri segmentlerine yönelik hizmet hedeflerinin olduğunu aktaran Arslan, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın kendi insanımızı ve gençlerimizi geleceğe en doğru, güvenli, güçlü ve donanımlı şekilde hazırlama yönünde kurumlarımıza verdiği görevin bilincindeyiz. Bankacılık sektörü Türkiye’de her zaman teknolojik dönüşümün öncü alanlarından biri olmuştur. Özellikle dijitalleşme alanında yeniliklerin pek çoğu bankacılık sektörünün girişimleriyle hayata geçmiştir. İnternet ve mobil bankacılık kanallarında, sürekli güncellenen uygulamalarımız ve yeniliklerimizle müşterilerimize kesintisiz ve hızlı hizmet vermeye devam etmekteyiz. Dijital kanallar da derinleşmekte, bankamızın bu alandaki deneyimiyle ivme kazanarak ilerlemekteyiz. Bunun için teknolojik dönüşümleri yakından takip ediyoruz.

Web 3.0 çağının başlaması ile gündeme gelen metaversenin dayandığı blockchain teknolojisinin denetlenebilir ve sürdürülebilir özellikleri ile şeffaf, gizli, arızalara karşı dirençli ve işlem maliyetini büyük oranda azaltmasını bankacılık sektörü için oldukça önemli buluyoruz. Blockchain altyapısının geliştirilmesinde tıpkı diğer dijital ürünlerde olduğu gibi sadece ülkemizde değil dünyada da bankaların öncü olacağını öngörüyoruz.

Bu sürece aktif bir şekilde adapte olduk. Metaverse ve web 3.0 dönüşümünde global ölçekte hedeflerimizi belirleyip bir strateji haline getirdik. Faz faz hayata geçireceğimiz bu stratejinin ilk adımı olarak metaversede kendi şubemizi açtık. Avatarlarını oluşturup Halkbank portalından geçerek Halkbank Meta Şube’ye giren kullanıcılara oyunlaştırma kurgusu ile ürün ve hizmetlerimiz hakkında bilgi alma imkânı sunuyoruz.”

- "Dijital dünyaya kapımızı sonuna kadar açtık"

Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile cep telefonlarından üç boyutlu banka şubesi deneyimi sunduklarını bildiren Arslan, “Halkbank olarak dijital dünyaya kapılarımızı sonuna kadar açtık. Metaverse şubemize kullanıcılar avatarlarını oluşturup Halkbank portalından geçerek giriş yapacaklar ve içerideki oyunlaştırma kurgusu ile robot avatarlardan Çocuk Bankacılığı bölümünden Halkbank Çocuk Kumbarası ile ilgili bilgi alma imkanı, Genç Girişimciler bölümünde başvurabilecekleri krediler ve imkanlarla ilgili bilgi alma fırsatı, Halkbank Paraf’ın sayısız avantajları hakkında bilgi alma imkanı, bireysel bankacılık kısmına uğrayıp merak edilen soruları sorma imkanı, esnaf ve kurumsal ticari bankacılık hizmetleri ve kredileri hakkında bilgi alma imkanını sunuyoruz. Coğrafi sınırları kaldıran ve pazarı büyüten bu teknolojik dönüşüme işyerlerimizin de adapte olabilmesi ve rekabet avantajı sağlayabilmesi için esnaf ve KOBİ’lerimizi de bu platformda destekleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Halkbank Metaverse Etkinlik Merkezi, aralık ayında ülkemizde gerçekleşecek olan uluslararası bir sağlık sempozyumuna ev sahipliği yapacak.

Dünyada ilk defa dijital ikiz olarak gerçekleşecek sempozyum, konuşmaların gerçekleşeceği konferans salonunun Halkbank Metaverse Etkinlik Merkezinde konuşmacı avatarları ile eş zamanlı olarak yansıması şeklinde gerçekleşecek. Bu dikkati çekici sanal etkinlikte dünyanın farklı köşelerinden 100 davetli kongreye avatarlarıyla katılacak.