Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Gülnar Haberleri
|
236 Okunma

Yemeklerde ve tatlılarda kullandığımız kuş üzümü (kişniş) hasadı Gülnar'da başladı. Ülkemizin kişniş ihtiyacının %75'i Gülnar İlçemizden karşılanmakta. Bu yıl toplam 1400 ton rekolte bekleniyor. 8500 dekar alan kişniş ekilmiş durumda. İlçenin Üçoluk,Çukurasma,Tozkovan mahalleleri başta olmak üzere kısmen Kurbağa ve Konur mahallelerinde 500-600 üretici ile toplamda 8500 dekar alanda hasad başladı.

11.08.2021 tarihinde Gülnar İlçesi Üçoluk Mahallesinde Gülnar Kaymakamı Yunus Emre BAYRAKLI, Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan ÜNÜVAR, Gülnar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Nazım EKEN, Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş IŞIK, Çukurasma Mahalle Muhtarı Mehmet CAN, Gülnar Çukurasma-Tozkovan Üçoluk Kuş Üzümü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Vekili Hayrettin ÇAY,
Kurum personelleri ve üreticilerin katılımıyla hasat şenliği gerçekleştirildi. Gülnar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde 2019 yılında kurulmuş olan Gülnar Çukurasma-TozkovanÜçoluk Kuş Üzümü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından Temizleme ve Paketleme Tesisi için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna ( TKDK) 2,385.000 TL bedelli proje sunulmuş ve %50 hibe destek almaya hak kazanmıştır. Temizleme ve Paketleme Tesisi tamamlanarak 2021 yılı üretim sezonunda faaliyetine başlamıştır.

Üreticinin yanında olduklarını kaydeden Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan ÜNÜVAR; İlçemiz Türkiye Kişniş üzümü üretiminin %75’ini tek başına karşılıyor. Bugün kuş üzümü hasadının açılışını yaptık. Daha sonra Çukurasma Mahallemizde bulunan kooperatifimize ait kuş üzümü paketleme tesisinde incelemelerde bulunduk. Üretim kadar paketleme ve eleme tesisinin de önemli olduğu için el birliğiyle ilçemize bu tesisi kazandırdık, en iyisinin ilçemizde yetiştiği kuş üzümümüzü bu sayede tüm dünyaya daha iyi tanıtacağız, pazarlayacağız. Gülnar’da üretim yapan, bu üretimde emeği geçen herkesle bir arada olmaya gayret ediyoruz. Çünkü biz bu ilçenin toprağına, havasına, suyuna bağlıyız. Tüm derdimiz bu topraklardaki verimi, bereketi artırmak, üreticimize destek sağlamak. Gülnar Belediyesi olarak her zaman üreticilerimizin yanındayız. Tüm üreticilerimize bereketli kazançlı bir sezon diliyorum” dedi.