Onur Balcı
|
7 Haziran 2021 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Erdemli Haberleri

Erdemli'de düzenlenen Türkmen şölenine 45 bin kişi katıldı

Bu yıl 31'incisi düzenlenen Türkmen Şöleni Mersin'in Erdemli ilçesinde meşhur Erdemli Çamlığı'nda gerçekleşti. Şölene 45 bin kişi katıldı. Kılıç Kalkandan Kaşık Oyunlarına, Horondan Zeybeğe kadar Türk kültürünün en güzel unsurları Şölende sergilendi. 

1978 Yılından başlayan, “Türkmen Şöleni” 31 yıldır devam ediyor. Başbuğ Alparslan Türkeş döneminde başlayan ve Başbuğ Alparslan Türkeş ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de sık sık geldiği şölen, Yörüklerin büyük buluşması olarak ifade ediliyor.
Türkiye’nin dört bir tarafından ekiplerin yer aldığı şölende, Yörüklerin kıl çadırları kuruldu, yayık ayran sıkma yapıldı, limonata çeşmesi kuruldu, 45 bin kişi Erdemli Çamlığı’nda buluştu.

Türk kültürünün en güzel unsurlarının şölende yer aldığını vurgulayan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Pandemiden dolayı kesintiye uğradı, bugün 31’incisini yaşıyoruz Türkmen Şölenimizin. Erdemlimizde, kültürümüzün tanıtılmasında, kendimizin tanıtılmasında, kardeşliğimizin doruğa çıkarılmasında gerçekten çok önemli bir faaliyeti olan Türkmen Şölenimiz. İnşallah bunu biz Allah nasip ederse kesintiye uğramadan, inşallah kıyamete kadar taşıyacağız. Çünkü kültürünü kaybeden, geleneklerini kaybeden, göreneklerini kaybeden, benliğini kaybeden toplumların, milletlerin yaşamadığını görüyoruz. Biz işte Türk kültürünü en güzel şekilde geleceğe aktaracağız” diye konuştu.

Coşkulu kalabalığa hitap eden Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ise, “Böylesi güzel bir memlekete ve adı gibi ‘Erdemli’ insanlarına, milli şuurla yoğurulmuş, feraset sahibi Yörüklere hizmetin en iyisi en güzeli layıktır. Ne mutlu ki yaşadığı coğrafyanın kıymetini bilen, değerlerine sahip çıkan, içinizden çıkıp sizlere şuurla hizmet eden bir belediye başkanınız var. Türkmen geleneğini yaşatarak, geleceğe aktarmak noktasında önemli bir işlevi olan bu şöleni düzenleyen, hizmetleriyle Erdemli’ye değer katan belediye başkanımız Mükerrem Tollu’ya, meclis üyelerimize, çalışma arkadaşlarına ve teşkilatımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Gençlerden Yoğun İlgi”
Halk oyunlarından, konserler varıncaya kadar dolu dolu geçen şölene ise gençler yoğun ilgi gösterdi. Şölenden duyduğu memnuniyeti ifade eden Ece Taşar, “Pandemiden sonra yaza çok güzel bir giriş oldu, başkanımıza teşekkürler ederiz” diye konuştu.
Şölende çok eğlenip coştuğunu ifade eden Deniz Ersoy, “Üç tane sanatçımız geldi, üç tane de ayrı güzel sesler, Demet Akalın bizi eğlendirdi, coşturdu” diye konuştu.

Çok eğlendiklerini ifade eden Eda Nur Serin ve Çağatay Doğan ise “Çok eğlendik. Coşkuluydu, çok teşekkür ederiz. Evet, çok teşekkür ederiz” diye konuştu.
Şölenin çok güzel olduğunu ifade eden Mehmet Can Şahin, “Çok güzel bir konser oldu, değişik oldu Erdemli halkı için” diye konuştu.
Pandemi sürecinde şöleni özlediğini ifade eden Adnan Kurt ise “Özlemişiz bu günleri, çok mutluyuz” diye konuştu.
Türkmen Şölenini tekrar yapmaktan mutlu olduğunu ifade eden Ayşe Bayır, “İki yıl yapamadığımız Türkmen Şöleni’ni tekrar yapmış olmaktan çok mutluyuz” diye konuştu.

Gurur duyduğunu ifade eden Cennet Kaya ise “Kendi memleketimde, kendi köyümde böyle bir etkinlik düzenlendiği için çok mutluyum, gururluyum” diye konuştu. Öte yandan şölen sanatçılar, Ayşe Dinçer, Mustafa Yıldızdoğan Demet Akalın’ın konserlerinin ardından sona erdi.