Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Erdemli Haberleri

Her ne kadar adı bilinmesede Erdemli ilçesinde, ülkemizin en iyi balları üretiliyor. Her ne kadar kaliteli de olsa gerekli reklam ve pazarlama yapılmadığı takdirde ürünler raflarda kalıyor. İşte haberimiz tam bu konuyla alakalı.
Torosların yüksek rakımlarında Eğriçayır Yaylasında yetişen bu ballar, Avrupaya ihracat için paketlendi.
Erdemli Belediyesi e-ticaret ile ulaştığı pazarlardan geri dönüş almaya başladı. Belediye, üreticiler için kurduğu e-ticaret Ağı ile Hollanda pazarında yerini aldı.
Pazara girmeyi başaran Erdemli Belediyesi, dijital network ile ballarını Avrupaya sevk edecek. Hollada'ya 1 milyon euro'luk sevkiyat için hazırlıklar yapıldı.
İlk ihraç edilecek ürünler, Erdemli Kaymakamı Avni Kula ve Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile beraber yapıldı.

“Arıcılar Dijital Dönüşümle İhracat Yapıyor”

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, üretim ekonomisine dayalı bir çalışma izlediklerini vurguladı. Başkan Tollu, “Ülke kalkınmasının yolunun üretimden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Özellikle 21. yüzyılın en önemli stratejik ürünlerinin tarım ürünleri olduğunu biliyoruz. Bizde özellikle dijital dünyada ülkemizde üretilen ürünlerin dijital dünya ile buluşma noktasında,  e-ticaret projesi geliştirdik. Onlarca gencimiz şu anda ülkemizin ürünlerini, dünya piyasası ile buluşturuyor ve inşallah 21. yüzyılda ülkemize daha müreffeh daha da yaşanabilir kılmak adına elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. Mersinimiz’de Arı Üreticileri Birliği var. Şu anda birliğe kayıtlı 4 bin tane üyemiz var. Dolayısıyla 4 bin tane üyenin ürettiği ürünler şu anda hem ülke piyasasında hem de dış piyasada ciddi bir yer tutuyor. Belediyemizin geliştirdiği e-ticaret projesi ile 4 bin üreticilerimizin ürünleri dünya piyasası ile buluşturuyoruz ve buradan Erdemlimiz ve ülkemiz için çok ciddi bir değer elde etmiş oluyoruz” diye konuştu.

Arıcılar anlattı

Türk arıcıları olarak dijital dönüşüme önem verdiklerini ifade eden arıcı Celal Çay,  bu kapsamda Erdemli e-Ticaret Dijital Dönüşüm Projesi’nde yer aldıklarını vurguladı. Üreten Türkiye yolunda iş dünyası ile devletin omuz omuza çalışması gerektiğine dikkat çeken Çay, “ Biz Türk arıcıları olarak dijital dönüşüme önem veriyoruz. Erdemli e-ticaret dijital dönüşüm projesinde yer aldık. Türk arıcıları olarak Toros Dağları’nda üretmiş olduğumuz balları bugün Hollanda’ya gönderiyoruz. Çok mutluyuz,  çok gururluyuz. Bu ihracatımızla ülkemiz döviz kazanacak. Türk arıcıları olarak ülkemizin ekonomisinin gelişmesi için üzerimize düşeni yapıyoruz. Canla başla çalışıyoruz. Toroslar’da üretmiş olduğumuz ballarımızı Avrupa’ya göndererek ülkemizin döviz kazanmasını sağlıyoruz. Eğriçayır Yaylası’nda iki bin dört yüz metre yükseklikte üretmiş olduğumuz organik balın yanında,  Kontrollü Arıcılık Sistemi (KONAR)  ile Anadolu’nun dört bir tarafında başka arıcılarla çalışarak organik bal ürettik. Aynı kalitede,  bizim ürettiğimiz balın kalitesinde. Üretmiş olduğumuz bu balları,  bu gün Hollanda’ya ihraç ediyoruz. Yaklaşık 1 milyon Euro’luk bağlantı yaptık. Bu gün ilk partisini gönderiyoruz. İş dünyasında devletin ve milletin beraber çalışması gerektiğini düşünüyoruz. İş dünyasında başarı elde etmek için devlet,  millet kol kola beraber çalışmamız gerekiyor. Bizde burada üzerimize düşeni yapıyoruz” diye konuştu.

Mersin Ceride Haber olarak bu konuya ilgi duyanlara eğitim, destek ya da ücretsiz bilgilendirme yapıyoruz.