Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Erdemli Haberleri

Erdemli Belediyesi kırsalda yaşayan 1500 öğrencilere berber ve kuaför gönderdi

Erdemli belediyesi, kırsal alanlarda yaşayan öğrencilere kuaför ve berber hizmeti verdi. Berberler erkek öğrencilerin, kuaförler de kız öğrencilerin saçını kesti.
Kırsaldaki Öğrencilere Ücretsiz Berber ve Kuaför projesi, Erdemli Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirildi.
Erdemli Belediyesi bünyesinde çalışan berberler, Milli Eğitim bünyesinde faaliyet gösteren eğitmenler ve iki kurumun gönüllü kursiyerlerinden oluşan ekip, Erdemli’de kırsalda okuyan öğrenciler için kolları sıvadı.

Limon Çiçeği ekipleri ile yola koyulan ekiplerin ilk adresi ise Kösbucağı İlkokulu oldu. Okul bahçesinde hummalı bir çalışmaya koyulan ekipler, bir taraftan erkek 
çocukları tıraş ederken diğer taraftan kadın kuaförlerde kız çocuklarına saç kesim işlemlerini yaptı.

Kent merkezinde ne varsa kırsalda da onun olması gerektiğini ve bu kapsamda projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, kırsalda yaşayan ve buralarda eğitim gören çocuklar için projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. Başkan Tollu, “Kentte ne varsa kırsalda da aynısı olacak 
düşüncesiyle hareket ediyoruz. Erdemli merkezde yaptığımız hizmetlerin tamamını kırsalda da, köylerimizde de yapıyoruz. Şu anda kırsaldayız, Erdemlimizin büyük köylerinden bir tanesi Kösbucağı köyündeyiz ve bizim belediyecilik anlayışımızda yediden yetmişe insanlara hizmet var. Şu anda ilköğrenimine devam eden çocuklarımızın saç tıraşını yapıyoruz. Hizmetlerimizin tamamını diğer kamu kurumlarıyla birlikte ifa etmeye çalışıyoruz. Özellikle şimdi burada hizmet verdiğimiz kuaförlük hizmetini, berber hizmetini ve diğer hizmetleri Milli Eğitim Müdürlüğümüz vasıtasıyla birlikte insanlarımıza, gençlerimize hizmeti birlikte götürüyoruz. Biz zaten şu anda tabi berber hizmetini sadece çocuklarımıza yapmıyoruz, yediden yetmişe insanlarımızın tamamına yapıyoruz. Mesela engelli vatandaşlarımızın, yaşlı vatandaşlarımızın ufak zaruret içerisinde berbere ulaşamayan vatandaşlarımızın evine kadar gidip belediyemizin berberleri onlara da hizmet ediyor. Dolayısıyla yaptığımız bu hizmet elbette gençlerimizden ayırt edemezdik, çocuklarımızdan ayırt edemezdik. Şu anda ilköğretime devam eden çocuklarımızın şu anda berber ve kuaför ihtiyaçlarının tamamını biz ayağına gelerek, okullarımıza gelerek Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte karşılıyoruz ve gençlerimizin gözündeki ışıltı zaten dünyada her şeye değer” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük ise "Buradaki öğrencilerimizin bu çalışmadaki gözlerinde az önce belirttiğiniz ışık, mutluluk görülmeye değer. Ana nedenimiz bizim zaten öğrenci, öğrencilerin en iyi şekilde yetişmesi. Sadece öğretim boyutu değil, öğretim boyutu dışında da çocuklarımızın huzurlu, mutlu olması" diye konuştu.