Onur Balcı
|
22 Haziran 2022 Çarşamba
|
Mersin Ceride Haber
Siyaset Haberleri

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in CMK görevlendirmelerindeki ücretin; avukatlık asgari ücret seviyesine çıkarılması için verdiği kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda AKP ve MHP oyları ile reddedildi. Antmen, teklifle ilgili Meclis genel Kurulunda yaptığı konuşmada CMK ücretlerinin sadaka hâline geldiğini belirterek “Kiralara, elektriğe, suya gıdaya, akaryakıta gelen zam yağmuru sonrası mevcut CMK ödemeleri artık harçlık değil maalesef sadaka gibi. Evet, bu acı gerçeği, ben hem bir avukat hem bir eski baro başkanı olarak üzülerek, utanarak, sıkılarak, derin bir hicap duyarak söylüyorum” dedi.  Sosyal medyada birçok avukat red oyu veren AKP ve MHP’ye tepki gösterdi.

“1992 yılında, Seyfi Oktay döneminde işkenceyi önlemek, vatandaşı yalnız bırakmamak ve adaleti tecelli ettirmek için devlet tarafından ceza davalarında sanığa da şikâyetçiye de ücretsiz avukat tayin edilmeye başlandı. CMK müdafileri sayesinde insan hakları korunmaya, işkence önlenmeye ve savunma hakkı sağlanmaya çalışılıyor. CMK görevi savunma hakkıdır yani bir vatandaşı savunma makamı olmadan, avukatsız sorgulayamamak ve yargılamamaktır, bu zaten anayasal bir hak ve görevdir”

Teklifin reddedilmesine tepki gösteren CHP’li Antmen “165 bin avukat, 20 bin civarında stajyer ve 100 bin hukuk öğrencisini ilgilendiren bir konuda verdiğim teklifte AKP ve ortağı MHP maalesef avukatların ve hukukçuların yanında değil, karşısında yer aldı. Bu kalkan elleri hiçbir meslektaşım ve ailesi unutmasın” ifadelerinizi kullandı.