Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Tarsus Haberleri

USTA ÖLÜRSE, MESLEK ÖLMEMELİ!

Cumhuriyet Halk Partisi Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, ahşap oyma sanatçısı Nezihi Ünal Demirtaş’ı Siptilli Çarşısı’ndaki sergi salonunda ve eserlerini yaptığı atölyesinde ziyaret etti.

Sanata ve sanatçıya önem veren ve kentte bulunan zanaatkarları ziyaret eden Başkan Varal, Nezihi Usta’nın Türkiye çapında mesleğini icra eden ender isimlerden biri olduğunu kaydederek, yeni ustaların yetişmesi için kurslar açılması gerektiğinin altını çizdi. 

NEZİHİ USTA ÖNEMLİ BİR TEMSİLCİ

Nezihi Usta’nın günümüzde ahşap oyma sanatının Mersin ve Tarsus’ta önemli bir temsilcisi olduğunu belirten Ozan Varal, “Ne güzel söylemiş Aşık Veysel, “Her kim ki olursa bu sırra mazhar, Dünyaya bırakır ölmez bir eser.” Artık günümüzde gerçek sanatkâr bulmak oldukça zor. Nezihi Usta yaklaşık 45 senedir bu mesleği icra eden saygın bir sanatçı. Dışarıdan bakıp, geçtiğimiz o eserlerin bin bir uğraş ve emekle ortaya çıkaran kişi. Özgün çalışmalar ortaya çıkarmak ve bunu devamlı yapıyor olabilmek hiç de kolay değil. Yapılan eserler saatler, günler, haftalar hatta aylar alıyor. Çok incelikli, hata kabul etmeyen bir iş” dedi. 

YAPTIĞI ESERLERLE AĞACA YENİDEN HAYAT VERİYOR

Ahşap ve insanın ilişkisinin yüzyıllara dayandığını belirten Av. Ozan Varal, “Tabaklarımız, bardaklarımız, kullandığımız bin bir eşya, nefes kesen kapılar, evler, binlerce yıllık kültürün ürettiği eşsiz motifler… Belki de bir kuş için yuvasını yapmak neyse, insan için de ahşapla uğraşmak odur” diyerek Nezihi Usta’nın, sanata yön veren önemli bir kişilik olduğundan bahsetti. Nezihi Usta’nın çocuklar için ahşap oyuncak ve figürler yaparak ağaca tekrardan hayat verdiğini söyleyen Başkan Ozan Varal, “Nezihi Usta; Kleopatra Kapısı, Şahmeran Heykeli, St. Paul Kuyusu gibi Tarsus’a değer katan önemli yerlerin figürlerini de yapıyor. Yaptığı eseler Türkiye’nin birçok yerinden alıcı bulduğundan, kentin tanıtmak gibi bir görev edinmiş durumda” ifadelerini kullandı. 

YENİ USTALARIN YETİŞMESİNİ UMUT EDİYORUM

Kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri ve sanatkârları herkesin koruyup desteklemesi gerektiğini hatırlatan CHP İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Bir ustanın en büyük amacı, mesleğini gelecek nesillere aktarıp devam etmesini sağlamaktır. Bir söz var, ‘Usta ölürse, meslek ölmemeli!’ diye. Bundan dolayı yeni ustalar yetiştirmek için kurslar vermek, gençlerimize bu sanatı aşılamak ustalarımıza sahip çıkıp korumaktan geçer. Umarım Nezihi ustamız gibi yeni ustalarımız yetişir ” dedi.