Onur Balcı
|
22 Temmuz 2022 Cuma
|
Mersin Ceride Haber
Mersin Büyükşehir Haberleri

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantıda komisyonlara havale edilen 26 ve idareden gelen 3 olmak üzere toplam 29 madde görüşülerek oylandı.

“Mersin 33 Kart’ta birçok avantaj var”

Toplantı’nın gündem dışı konular bölümünde, Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarından kredi kartıyla faydalananların daha yüksek bir ücret ödediği yönünde gelen iddiayı yanıtlayan Başkan Seçer, “Toplu taşıma araçlarımızda kullanılan Mersin 33 Kart, bizim derli toplu istatistik toplamamızı sağlıyor. Onun üzerinden, kullanıcılarımıza ek olanaklar vermemizi sağlıyor. Hatta belediyemize ait hizmetlerden indirimli faydalanmasını sağlıyor. Çok yönlü fayda sağladığı için, biz bütün bu hizmetleri tek kart altında toplamak istiyoruz. Bu nedenle de diğer şehirlerde olduğu gibi Mersin Büyükşehir de, kredi kartlarına farklı bir uygulama yapıyor. Yoksa bizim için değişmiyor” dedi.

Toplu taşımada öğrencilere yönelik 1 liralık taşıma hizmetine açıklık getiren Başkan Seçer, “Toplu taşıma araçlarımızı kullanan öğrenciler, abonman kartı aldığında ulaşım bedeli olarak 1 lira öder. Abonman kartı almayıp, sadece öğrenci kimliği ile bindiği zaman ulaşım bedeli olarak 3 lira öder. Bunun altını çizerek belirtmek istiyorum” diye konuştu.

“Ağaç sevgisi üzerinden üzerimize gelindiği anda, vicdanlar sızlar”

Son günlerde yoğun bir şekilde konuşulan Özgecan Aslan Barış Meydanı’ndaki İsrail Kauçuğu ağacına ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Yeşile, ağaca hassasiyeti olan herkes benim için değerlidir, kıymetlidir. Bu olayla ilgili yaşananları ben kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Ben sadece orada değil tüm parklarımda; sadece İsrail kauçuğu değil, çınar ağacından manolya ağacına kadar, basit bir çime kadar yeşil hassasiyeti olan bir Belediye Başkanıyım. Ben ‘Yeşil Mersin Projesi’ başlattım. İlk fidanı diktim ve bu yılın sonuna kadar 700 bin fidan hedefledim. Refüjlerimize değişik türlerde yüzlerce fidan diktiren bir Belediye Başkanıyım. Dolayısıyla ağaç sevgisi, yeşil hassasiyeti üzerinden bizim üzerimize gelindiği anda vicdanlar sızlar” ifadesini kullandı.

“Mersin'in imajını, küçük siyasi kazanımlar için feda etmeyin”

Kültür Park başta olmak üzere bütün parklarda vatandaşların yeşile, huzura yönelik memnuniyetine dikkat çeken Başkan Seçer, “Kültür Park'ta her köşeye bir sosyal tesis yaptık, canlandırdık. WC'sinden çeşmesine kadar. Defaatle o WC’ler; Özgecan Meydanı’nın yanındaki ucube cep sinemasının etrafını çevirdiğimiz panoların birkaç tanesi her hafta delik deşik oluyor. Her ne hikmetse bugüne kadar çalışmayan mobeseler, bu olayda çalıştı. Orada bir ağaca, bir çiçeğe, belediyenin bir tesisine yapılan saldırı, bundan sonra da aynı hassasiyetle takip edilsin. Yapılan her türlü saldırı, mobeselerde tespit edilsin. Ortada bir suç varsa ve bunun faili kimse, idarem de gereğini yapar, sonuna kadar gider. Ayrıca kentimizi şu ana kadar ihya ettiğimiz gibi, bir değil binlerce ağacı da ihya ederiz. Son olarak bir şey daha söyleyeyim. Mersin'in imajını, küçük siyasi kazanımlar için feda etmeyin” diye konuştu.

“Belediye görevlisinin, gece saat 02.00’da evinden alınması hukuk dışıdır”

Söz konusu olayla ilgili olarak, ulusal televizyonlarda o görüntüleri kendisi görmeden, kimlerin gönderdiğini Meclis Üyeleri’nin ve halkın takdirine bıraktığını ifade eden Başkan Seçer,  “Türkiye'de yıpratılmak istenen Vahap Seçer olsa da, Mersin'in imajına gölge düşürüldüğünün farkında olmanızı istiyorum. Bu kadar küçük düşünülmemeli. Zaten olayla ilgili idari bir soruşturma açtırdım. Adli soruşturma zaten devam ediyor. Fakat, Büyükşehir Belediyesi görevlisinin, Valilik izni olmadan gece yarısı saat 02.00’da evinden alınması hukuk dışıdır. Elbette ki olayı araştıralım, elbette ki soruşturalım, failleri bulalım. Bir daha böyle bir şey olmaması için de, gerekli tedbirleri alalım” dedi.

“Karaduvar halkının talebi dikkate alındı”

Akdeniz-Toroslar-Yenişehir-Mezitli İlçeleri 2. Etap 1. Bölge 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar planına ilişkin askı ilan süresi içerisinde gelen itirazlar da Meclis’te değerlendirildi. 1127 adet itirazın olduğu plan; konut alanlarının sanayi alanı olarak işaretlenmesiyle ilgili. Meclis’te yapılan değerlendirmelerde; Karaduvar’ın bulunduğu yerin tamamen konut amaçlı düzenlendiği, şikayet konusu olan alanların da sanayi içinde kalmış olsa da konut alanı olarak yeniden plana işlendiği söylendi. İlgili açıklamanın üzerine Başkan Seçer, “Amaç hasıl oldu. Bölge halkının orada evleri vardı, sanayi olarak işaretleniyordu. İtiraz ettiler, komisyon onların talebi doğrultusunda, konut yaptıkları evlerin olduğu alanları konut olarak işaretledi. Aslında bütün o bölgeye işaretledi, ama münferit sorun yaşayan yerler var’ dediniz. Onlar ayrı değerlendirilmesi gereken konular. Teşekkür ediyoruz, herkes karşılıklı görevini yapmış” dedi. Konuşmaların ardından komisyon raporu reddedildi.

“Ekmek fiyatını uzun yıllar değiştirmedik”

Mersin halkına ucuz ekmek üreten MER-EK ile ilgili Cumhur İttifakı’na mensup bir Meclis üyesinin söylemlerine cevap veren Başkan Seçer, “Geldiğimizde fabrika çalışıyordu, ama 11 bin civarında ekmek üretiliyordu. İlk bayramda 30 bin civarında bir ekmek üretiminin olduğunu hatırlıyorum. Sonra 40 bine çıktı. Şu olabilir; kapasite 70 bindir, fakat 60 üretilmiş, 50 üretilmiş, 40 üretilmiş.  Ama gelinen noktada, 11 bine kadar düşen bir üretim vardı. Ona kalırsa 4 bin kişilik bir eğitim kurumundan da bahsediliyordu. Geldik baktık, ancak 1000 küsur öğrenci vardı. Onun için, dönemleri karıştırmayın diyorum. Gerçi seçimlere 6 ay kala pek ilgilenmediniz, kendi döneminiz olmadığı için. Aslında bu çok tartışılacak bir şey değil, ama biz ne yaptığımızı biliyoruz. Bunu vatandaşa da gösterme açısından herkes rahat olsun diye, ben bu tartışmaya müsaade ettim. Git-geller niye oluyor? Biz de dedik ki, git gel bizde değil. Git gel piyasa koşulları, onu izah etmeye çalışıyoruz. 2019’da bir çuval un 90 TL civarı. Şu anda ne kadar? 550 TL piyasa fiyatı. Normal piyasa koşullarında 6 kat artış söz konusu. 75 kuruşa devraldığımız ekmek fiyatını, uzun yıllar değiştirmedik. Fakat, ekonomideki olumsuzluğa bağlı olarak önce 1 TL yaptık, sonra da 1,5 TL” ifadesini kullandı.