Onur Balcı
|
28 Temmuz 2022 Perşembe
|
Mersin Ceride Haber
Mersin Büyükşehir Haberleri
|
191 Okunma

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde ve Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesi kapsamında; Akdeniz ilçesine bağlı Civanyaylası Mahallesi’nde yapılan dağıtımda Bağlarbaşı, Parmakkurdu, Yeşilova, Yanpar ve Akdam mahallelerinden 5 üreticiye toplamda 125 küçükbaş hayvan ve 4’er ton yem desteği verildi. Toroslar ilçesine bağlı Çelebili Mahallesi’nde yapılan dağıtımda ise Gözne, Darısekisi, Çelebili, Kavaklıpınar, Aladağ, Kaşlı, Doruklu ve Düğdüören mahallerinden 8 üreticiye toplamda 200 küçükbaş hayvan ve 4’er ton yem desteği verildi. Her 2 mahallede gerçekleşen dağıtım töreninde toplam 13 üreticiye 325 adet küçükbaş hayvan teslim edildi.  

Kadın çiftçilerin başvurularının pozitif ayrımcılık yapılarak değerlendirildiği proje kapsamında, Veteriner Hekimler Odası tarafından da 1 yıl süresince ücretsiz aşı ve bakım desteği sağlanıyor.

Dağıtım törenine CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, CHP Toroslar İlçe Başkanı Cumali Akbaş, CHP Meclis Üyesi Hasan Önal,  Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan, Mersin Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Şahutoğlu: “Projemiz gayet başarılı bir şekilde ilerliyor”

Çelebili Mahallesi’nde yapılan dağıtım töreninde proje hakkında bilgi veren Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanvekili Selçuk Şahutoğlu, 2020 yılında 1500 hayvanın Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınıp, üreticiye ücretsiz olarak dağıtımı ile başlayan projede, 2021 yılında da 1500 hayvanın satın alınarak dağıtıldığını, ancak 2022 yılına gelindiğinde üreticilerden, yeni doğan 527 adet hayvanın belediyeye geri verildiğini söyledi.

Her yıl 60 üreticinin her birine, 24 dişi 1 adet de erkek olmak üzere 25 küçükbaş hayvanın teslim edildiğini ifade eden Şahutoğlu “2020 yılında hayvanları teslim ettiğimiz üreticilerimiz, hedeflerimiz doğrultusunda şu anda o hayvanları yetiştiriyor, çoğaltıyor ve sonraki yıllarda, bizden aldığı 25 hayvanı peyderpey teslim ediyor. Biz de bu hayvanları yeni üreticilerle buluşturuyoruz. 2022 yılına geldik ve projemizin 3. yılındayız. 2020 yılında dağıttığımız 1500 hayvandan doğan 527 yavruyu, bu yıl üreticilerimiz bize verdi. Biz ise, 963 hayvanı satın aldık. Yani bu yıl dağıttığımız 1.500 hayvanın 527’si, 2020 yılında dağıttığımız hayvanların yavrularından oluşuyor. Bu durum, bir süre sonra projenin tamamen kendi kendini sürdürebilir hale geleceğini gösteriyor. Ulaşmak istediğimiz nokta, 5. yılın sonunda temin edilecek hayvanların tamamının kendi üreticilerimiz tarafından çoğaltılması ve bu hedefe de emin adımlarla ilerliyoruz. Başkanımız öncülüğünde başladığımız bu proje, gayet başarılı şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Gökçel: “Bu tür projelerin, ülke üretimine de katkısı oluyor”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hamisi olduğu bu projenin küçükbaş hayvan varlığını artıracak bir proje olduğunu söyledi. Hayvan yetiştirmek isteyen, ama ekonomik olarak hiçbir imkanı olmayan özellikle kadın üreticileri bu projeye dahil etmenin çok önemli olduğunun altını çizen Gökçel, “Çiftçilerimizin; projeli ve gerçekten üretimi artıracak, ekonomik olarak güçlendirecek olan projelerle yanında olursak, ülke üretimi de bundan faydalanır. Çiftçilerimiz kazançlı hale gelir, ülkemiz de gıda konusunda sıkıntı çekmez” dedi.