Onur Balcı
|
15 Temmuz 2022 Cuma
|
Mersin Ceride Haber
Mersin Büyükşehir Haberleri

Bayram ziyaretleri kapsamında gezilere Çamlıyayla ile başlayan Seçer, Toroslar ve ardından da Silifke ziyaretleri gerçekleştirdi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Silifke’ye gerçekleştirdiği ziyarette Ören, Kırobası (Mara), Uzuncaburç ile İmamlı Mahalleleri’nde vatandaş ve esnafla buluştu. Ziyaret boyunca Büyükşehir’in verdiği hizmetleri anlatan Başkan Seçer, vatandaşların taleplerini de dinledi. Büyükşehir ve MESKİ’nin Türkiye’de örnek kurumlar olduğuna vurgu yapan Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nde geride kalan 3 yıl içinde mali disiplini sağladıklarını, akılcı kadrolarla bir yönetim oluşturduklarını ve bu değişimin de hizmetlere olumlu olarak yansıdığını anlattı. Başkan Seçer’in Silifke ziyaretine katılan Meral Seçer de; vatandaşlarla selamlaşıp, kadınlarla sohbet etme fırsatı buldu.

Başkan Seçer’e gezi boyunca CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, CHP Silifke İlçe Başkanı Bünyamin Uçar, CHP Erdemli İlçe Başkanı Ahmet Dursen Şahin, CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, Meclis üyeleri ile Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları eşlik etti.

“Erdemli siyasete doğru üslupla erişilebilir”

Silifke ziyaretinin ilk durağı olan Ören Mahallesi’nde tüm vatandaşların geçmiş bayramını kutlayan Başkan Seçer, 3 yıl içerisinde yaptıkları icraatlar hakkında bilgi verdi. Gerek merkezi yönetimde, gerekse de yerel yönetimlerde mevcut bütçelerin doğru kullanılması halinde, çok daha iyi noktalara gelineceğini vurgulayan Başkan Seçer, “Şu anda Mersin'de bunun örneğini yaşıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi, aslında çok güçlü kaynaklara sahip. İşte biz 3 yıldır bu güçlü kaynaklarla, bir taraftan geçmiş dönemin bıraktığı borçları öderken, diğer taraftan da halkımızın ihtiyaç duyduğu hizmetleri eksiksiz olarak yerine getirmeye gayret ediyoruz” dedi.

Erdemli siyasete doğru üslupla erişilebileceğini ifade eden Başkan Seçer, yapılan hizmetlerin de adil bir şekilde yorumlanması gerektiğine vurgu yaptı. Başkan Seçer, “Birincisi, mutlaka eleştiriye açık yönlerimiz var; ama samimiyetimizi, azmimizi, şevkimizi, mücadele anlayışımızı eleştirmek günah olur. Çok gayretliyiz, çok çalışıyoruz, daha iyi işler yapmak istiyoruz. İkincisi; bizim adaletsiz davrandığımızı söylemek, bana göre samimiyetten uzak. Biz zaten ‘Türkiye’de adam kayırmacılık yapılıyor, adalet yok, hizmetlerde ayrımcılık yapılıyor’ diye eleştiride bulunuyoruz. Bu eleştirileri yaparken, yerel iktidarda biz de aynı şeyleri yaparsak, o zaman inandırıcılığımız kalmaz. Ama biz yapmayız ve yapmıyoruz da. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da böyle devam edeceğiz” dedi.

“Üretimin artmasını ve tarımın desteklenmesini önemsiyoruz”

Ziyaret ettiği bölgelerin çalışkan ve üreten insanlara sahip olduğunu aktaran Başkan Seçer, “Bölgemiz tarım bölgesi. Biz de yönetim olarak, tarımsal ve hayvansal üretimi önemsiyoruz. Üretilen her ürünün, sağlıklı bir şekilde tüketiciye ulaşması için de, öncelikle yollarımızın kaliteli olması gerektiğine inanıyoruz. Şu anda bu söylediklerimizi uyguluyoruz. ‘Tarım desteklenmeli’ dedik, destekliyoruz” dedi ve başta ata tohumu, sulama borusu, fide-fidan, alet ekipman gibi tarımsal ve hayvancılık üretimi için verdikleri destekleri tek tek anlattı.

İnsanların doğduğu yerde doyması, yani köyünde üretim yapmasını amaçladıklarını kaydeden Başkan Seçer, “Bu bölgeye sulama borusu desteğimiz yapıldı. Sadece Silifke bölgesine bu yıl 5 bin metrenin üzerinde çelik boru dağıtımlarımız olacak. Biz her yıl 60 ile 100 kilometre arası sulama borusu dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Herkes bizden hamur yoğurma makinası alabilir” dedi. Aslında bu destekleri vermek zorunda olmadıklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Özüne bakarsanız, bu tür destekler normalde bizim görevimiz değil. Yani biz bu destekleri yapmak zorunlu değiliz. Biz bu katkıyı, üreticilerimize tarımsal destek kapsamında yapıyoruz. Göreve geldiğim günden, geçtiğimiz yıl sonuna kadar tarıma, o zamanın parasıyla 68 milyon lira direkt destek yaptık. Belki de bugünkü parayla güncellerseniz o destek, 200 milyon liraya tekabül edebilir” dedi. Başkan Seçer, Silifke’nin kırsal mahallelerine yapılan tarımsal desteğin yanı sıra, hayvancılık anlamında da katkıları olduğunu belirterek, ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinden, Silifke’de yaşayan vatandaşların da yararlandığını hatırlattı.