Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Mersin Büyükşehir Haberleri
|
256 Okunma

Başkan Seçer, Guatemala Ankara Büyükelçisini ağırladı

Guatemala Ankara Büyükelçisi Jairo David Estrada Barrios, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti. Ziyarette, Mersin’in ekonomik potansiyeli ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler konuşuldu. Başkan Seçer, "İletişim kurmak, dostluk kurmak, ticaret yapmak için çok doğru bir yerdesiniz" dedi.

“Doğu Akdeniz çanağının en önemli lokasyonundaki liman burası”

Türkiye ile Guatemala ve Mersin ile Guatemala arasındaki ticari rakamları incelediğini, bu rakamların çok daha iyi noktalara gelebileceğini belirten Başkan Seçer, 
“Zaten Mersin’de olmanızın temel sebebi o rakamları yukarıya doğru yükseltmek. Mersin bu imkanları sunuyor. Çünkü biz bir liman kentiyiz. Doğu Akdeniz çanağının en önemli lokasyonundaki liman burası. Hem dünyanın her tarafından ticareti sağlıyor ya da bu imkanı veriyor hem de Mersin lokasyon itibari ile tüm Türkiye’ye ve başta Ortadoğu ile Kafkaslar olmak üzere karayolu koridoru anlamında da önemli bir lokasyon” diye konuştu.

Başkan Seçer’le yaptığı görüşmeden onur duyduğunu ifade eden Büyükelçi Jairo David Estrada Barrios, şunları söyledi:

“Mersin sizin de bahsettiğiniz gibi tüm Orta Doğu için çok önemli bir kent. Yarın Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Liman Başkanlığı ile görüşmede bulunacağız. Bu sene aramızdaki diplomatik ilişkinin 148’inci yıldönümünü kutluyoruz. Tüm bu ziyaretlerin amacı, benim ülkemin Türkiye hakkında daha fazla bir bilgiye sahip olması isteğinin yansıması. Sizin de bahsettiğiniz gibi aramızdaki ilişki çok önemli ve örneğin geçen yıl 140 milyon dolarlık bir ticaret hacmine ulaştık. Aramızdaki diplomatik ilişkileri güçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz.”