Onur Balcı
|
21 Ekim 2022 Cuma
|
Mersin Ceride Haber
Akdeniz Haberleri

Hasan Fisso 2 filminin gösterimine yüzlerce kişi katıldı

ADANALIOĞLU SAKİNLERİNİN AÇIK HAVADA FİLM KEYFİ

Akdeniz Belediyesi’nin açık hava film gösterimi kapsamında Adanalıoğlu Mahallesi sakinleri, Türkiye’nin uzun metrajlı ilk Arapça komedi filmi “Hasan Fisso 2’yi” beyaz perdede izledi.

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği açık hava film gösterimleri; Arap yurttaşların ağırlıklı yaşadığı Karaduvar, Karacailyas ve Kazanlı’nın ardından, Adanalıoğlu Mahallesi’nde bir okul bahçesinde organize edilen “Hasan Fisso-2” filminin gösterimi ile devam etti. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, başkan yardımcıları ve muhtarların da izlediği gösterime, filmin hem yönetmeni hem de oyuncusu Meriç Gültekin ile yüzlerce mahalle sakini katıldı. 

Gültak; “Halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirdik”

Filmin gösterimi öncesi okul bahçesini dolduran vatandaşlara hitap eden Başkan Gültak, ilgi nedeniyle teşekkür etti. Seçim çalışmaları sırasında kadınların kendisine 2 taleple geldiğini söyleyen Başkan Gültak, bunların da ‘yüzme havuzu’ ve ‘sinema’ olduğunu belirtti. Başkan Gültak, “Göreve geldikten sonra okul bahçelerine portatif havuzlar açarak yüzme havuzlarını çocuklarımızın ayağına getirdik. Böylelikle yüzme bilmeyen binlerce çocuğumuz bu havuzlarda yüzme öğrendi, yüzme bilenler de arkadaşlarıyla havuz keyfi yaşadı. Ayrıca her yaz mevsiminde de açık hava sineması kültürünü mahallelerimize
yeniden taşıdık. Halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirerek, böylelikle hem insanlarımıza nostalji yaşatıyoruz hem de açık hava sineması kültürünü yaşatıyoruz” diye konuştu.

“Hiç kimseyi ayrıştırmadık”

Adanalıoğlu Mahallesi’nde gerçekleştirdikleri hizmet ve çalışmaları da anlatan Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, kadınlar için Mersin’in farklı ilçeleri ve farklı illere günübirlik geziler veya kamplar düzenlediklerini anlattı; gençler için eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla üniversite hazırlık kursu veren etüt merkezini hizmete açtıklarını kaydetti. Başkan Gültak sözlerini şöyle sürdürdü; “Seçildiğimiz günden bugüne kadar hiç kimseyi ayrıştırmadık. Bu bölgenin en büyük sorunu, insanlar birbirlerinden ayrıştıklarını düşünüyorlardı. Bugün ne bir Alevi kardeşim, ne bir Kürt kardeşim ne de bir Yörük kardeşim; ‘Mustafa Gültak bizi ayrıştırıyor, farklı mahallelere farklı hizmetler veriyor’ diyemez. Çünkü biz herkesi kucakladık, kucaklamaya devam ediyoruz.”

Hasan Fisso2 filminin yönetmeni ve oyuncuları da filmi Adanalıoğlu sakinleri ile buluşturan Başkan Gültak’a teşekkür ettiler. Konuşmaların ardından Türkiye’nin ilk Arapça uzun metrajlı komedi filminin gösterimi gerçekleşti.

Film hakkında…

Hasan Fisso; Mersin'de mevsimlik işçilere çavuşluk yaparken, Samandağ'da; çocukluğunun geçtiği köyden, dedesinin öldüğüne ve ona miras kaldığına dair bir telefon alır. İşçileri ağaya karşı kışkırtır. Ağa gelince de ağayı dolandırıp kaçar. Arkadaşı Ali'yle birlikte gelen yük trenine binip kaçarlar.