Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Stk Haberleri

40 ülkede 41.379 işverenle anket yapıldı

ManpowerGroup, 2022'nin ikinci çeyreği için işverenlerin işe alım niyetlerini ölçmek için 40 ülke ve bölgede toplam 41.379 işverenle anket yaptı.

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırmasına göre iş arayan adaylar önümüzdeki çeyrekte güçlü bir istihdam ortamı bekleyebilir. 1.030 Türk işverenin katıldığı araştırmada 2022'nin ikinci çeyreği için Net İstihdam Görünümü 19 yüzde puan olurken katılımcıların %43'ü işe alım beklentilerinin arttığını, %32'si değişiklik olmadığını, %24'ü ise düşüş olduğunu belirtti.

Türk işverenlerin 2022'nin ikinci çeyreği için istihdam beklentileri olumlu

1.030 Türk işverenin de katıldığı araştırmada katılımcıların %43'ü işe alım beklentilerinin arttığını, %32'si değişiklik olmadığını, %24'ü ise düşüş olduğunu belirtti. 2022'nin ikinci çeyreği için Türkiye'de Net İstihdam Görünümü'nün (NEO) 19 yüzde puan olması iş arayanlar önümüzdeki çeyrekte güçlü bir istihdam ortamı bekleyebileceği anlamına da geliyor. Son çeyreğe kıyasla, Türkiye'de NEO puanı -11 yüzde puan düşmüş olsa da 2021'in ikinci çeyreğine kıyasla 3 yüzde puan arttı.

En güçlü ve en zayıf sektörler
İstihdama Genel Bakış Araştırması'nda NEO puanlarının sektörlere göre dağımı şu şekilde:
 
Toptan ve Perakende Ticaret (26)
Eğitim, Sağlık, Sosyal Hizmet ve Kamu (25)
Üretim (20)
Bankacılık, Finans, Sigorta ve Emlak (18)
Birincil Üretim (18)
Diğer Hizmetler (18)
İnşaat (17)
Diğer Sanayi (11)
BT, Teknoloji, Telekomünikasyon, İletişim ve Medya (9)
Restoran ve Oteller (6)
Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar (-20)

En güçlü ve en zayıf bölgeler
Doğu Anadolu Bölgesi 37 NEO puanı ile istihdamda en iyi performansı bekleyen bölge oldu. İstihdam beklentisi en az olan bölge ise 1 NEO puanı ile Ege Bölgesi oldu. İstihdama Genel Bakış Araştırması'nda NEO puanlarının bölgelere göre dağımı ise şu şekilde:
Doğu Anadolu (37)
Karadeniz (29)
İç Anadolu (29)
Marmara (17)
Güneydoğu Anadolu (14)
Akdeniz (7)
Ege (1)

ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye'nin 2022 ikinci çeyrek istihdam görünümü hakkında, "Bu anketimiz, türünün en kapsamlı, ileriye dönük istihdam anketi olup Türkiye'nin yanı sıra küresel olarak da önemli bir ekonomik gösterge olarak kullanılmaktadır. İş dünyasına rehberlik etmek için, işe alım aktivitesinde artış bekleyen işverenlerin yüzdesini alıp işe alım aktivitesinde düşüş bekleyen işverenlerin yüzdesini çıkararak istihdam görünümünü elde ediyoruz. Bu son araştırmanın sonuçlarına baktığımızda da 2022'nin ikinci çeyreği için olumlu istihdam beklentilerinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Ancak beklentiler küresel konjonktürün etkisi ile geçtiğimiz yılın son çeyreğine göre azalırken geçen yılın aynı dönemine kıyasla artış görülüyor. Ocak ayında asgari ücretin yükselmesinin ve artan işletme maliyetlerinin geçtiğimiz çeyreğe oranla olumsuz yönde değişiklik görülmesine neden olduğunu da söyleyebiliriz." dedi.