Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Mersin Büyükşehir Haberleri

Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Akdeniz ilçesi Kazanlı Mahallesi’nde gerçekleştirilen "Sera Naylonu, Sera İpi ve Mikrobiyal Gübre Dağıtımı Töreni’ne katıldı. Seçer, her bölgenin üretim yapısına uygun  destek sağladıklarını, bu desteklerde vatandaşlar arasında hiçbir ayrım yapmadıklarını belirterek, "Üretim, üretim,  üretim... Bizi kurtaracak olan üretim. Üretmezsek tükeniriz” dedi.
Gerçek ihtiyaç sahiplerine destekleri verdiklerini anlatan Başkan Seçer, “Kılı kırk yarıyoruz. Toplam üç projemizde  de 1071 üreticimizi desteklemiş olacağız” diye konuştu. 

“Emek ediyoruz, 24 saat çalışıyoruz. Gecemizi gündüzümüzü halkımız için vakfetmişiz”

Kazanlı Hal Tesisi’nde yapılan törene Başkan Seçer’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Mersin Şube Başkanı Necmi Birim, Mersin Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Münir Şen, Mersin Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Gülgen, CHP il ve ilçe yöneticileri, Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve oda temsilcileri ile muhtarlar ve çok sayıda üretici katıldı. Törendeki konuşmaların ardından Başkan Seçer tarafından kadın üreticilere temsili olarak sera ipi, sera naylonu ve mikrobiyal gübre verildi. Tarımın tüm dünya için önemini vurgulayarak konuşmasına başlayan Seçer, şunları söyledi:

“Burada tevazu sahibi olamayacağız. Şu gün ülkeyi yöneten Türkiye’deki makro tarım politikalarını yapan bakandan bürokrasisine kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadrolarından tarımı çok daha iyi bilmiyor ya da bizden çok daha iyi yönettiklerini hatta iyi yönettiklerini söyleyemem. Bu konuşmayı 2,5 yıl önce yapsaydım biraz havada kalırdı ama bu tarihte yapmam önemli. 31 Mart seçimlerinden sonra geçen süre yaklaşık olarak 27 ay. 28. ayın içine evrileceğiz. Bu kısıtlı süre içerisinde Türkiye nüfusunun % 45’i Türkiye ekonomisinin %72 hacmini yöneten Ankara’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Hayat’a, Antalya’ya, Adana’ya, Mersin’e, Eskişehir’e, Tekirdağ’a, Muğla’ya, Aydın’a kadar 11 büyükşehir belediye başkanlarının yönetim anlayışının, ferasetinin, çalışkanlığının ortaya koyduğu vizyonu elini vicdanına koyup düşünen herkes der ki ‘Vahap Seçer doğru söylüyor’.” 

Seçer, CHP’li belediyelerin tarımın, tarımsal üretimin değerini bildiğini, bütçelerinin önemli bir kısmını tarıma ayırdıklarını ve üreticilere destek olduklarını ifade ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi de bu değerli belediyelerden bir tanesi. Emek ediyoruz, 24 saat çalışıyoruz. Gecemizi gündüzümüzü halkımız için vakfetmişiz. Burada artık bağırarak söyleyelim herkes duysun ki iktidar bu kadrolara verilsin. Türkiye’deki her bölgedeki tarımı Ankara’dan yönetecek olan bakan bizim anlayışımızda, bizim zihniyetimizde olsun. Diğer alanları yönetenler bizim anlayışımızda, bizim ferasetimizde olsun da Türkiye’ye bakın neler yapıyoruz hep beraber göreceğiz. İnşallah bugünler de yakındadır ben görüyorum. İktidar olacağımızı görüyorum” diye konuştu.

Tarım ve hayvancılık destekleri devam edecek

Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar kentin her noktasına ayrımcılık yapmadan, taraf tutmadan hizmet götürdüklerini 
belirten Seçer, yaptıkları önemli tarımsal desteklerde de hayvancılık desteklerinde de kadınlara pozitif 
ayrımcılık yaptıklarını söyledi. Başkan Seçer, ayakları yere basan projeler ile bu destekleri sağlarken siyasi 
taraf tutmadıklarının altını çizdi. Kaz dağıtımı içeren Kazanç Projesi’nden küçükbaş hayvan desteğine yönelik 
Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’ne, arı yetiştiricilerine yapılan malzeme desteğinden lavanta distilasyon 
ünitesine, hamur yoğurma makinesinden erik ve zeytin boylama makinesine her bölgenin ihtiyacına göre her türlü 
desteğin yapıldığını ve yapılmaya devam ettiğini söyledi. Seçer, fide, fidan ve tohum desteklerinin de devam 
edeceğini, ayağı yere basan projeleri hayata geçirdiklerini vurguladı.
Seçer, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir tanesi örtü altı üreticiler için sera naylonu, bir diğeri sera ipi desteği, bir diğeri de mikrobiyal gübre. Gerçekten örtü altı üretim en fazla birim alana bir çiftçinin sermaye bulması ya da işletme sermayesi gerekli olan bir üretim alanı. Birim alana yapacağınız masraf çok fazla. Biz Adanalıoğlu Mahallesi, Limonlu Mahallesi ve Akdeniz Mahallesi’ne yine buraya Kazanlı’ya bağlı Kazanlı, Hürriyet ve Cumhuriyet ile Karaduvar’da toplam 7 mahallemize bu desteği veriyoruz. Bazı spekülasyonlar oldu. Biz zengin üreticilere falan bu desteği vermiyoruz. Spekülatif, provakatif haberlere de pek itibar etmeyin. Ben üzülüyorum, bana bu bilgiler geliyor. Ben ne yaptığını bilen bir belediye başkanıyım. Biz gerçekten ihtiyaç sahiplerine bu tarımsal destekleri sağlıyoruz, kılı kırk yarıyoruz. Bizden sera naylonu desteği alacak üreticinin en fazla 5 dekarlık üretim alanı olacak. Biz şu anda 12’si kadın toplam 71 üreticimize destek veriyoruz. Üreticilerimizin 2 dekarlık sera alanının 1 dekarlık kısmının naylonunu veriyoruz. Yani yüzde 50 sera örtüsünü biz sağlamış olacağız. Her 1 dekarda da yaklaşık 300 kilogram naylon vereceğiz. Bu naylonlar 350 mikron ve 300 mikron kalınlıkta 36 ve 24 ay ömür garantili farklı çeşitler. Karaduvar’da alçak tünelde diğerlerinde normal. Yüksek tünellerde kullanılacak sera naylonları. Diğer bir desteğimiz; sera ipi desteği. Limonlu, Akdeniz, Adanalıoğlu Mahallelerinde, Kazanlı, Cumhuriyet, Hürriyet Mahallelerinde bu bölgede. Yine Sarıibrahimli, Abdullah Şahutoğlu ve Homurlu Mahalleleri olmak üzere toplam 9 mahallede üreticilerimize destek vereceğiz. Bu üreticilerimiz 82’si kadın toplamda 800 üretici. Her bir üreticiye 1 dekarda kullanılmak üzere bir çuval yani 15 kilogramlık sera ipi desteği vereceğiz. Toplamda da söylediğim gibi 800 üreticimiz 800 dekar alan için bizden 12 bin adet bobin almış olacaklar. Diğer bir destek kalemimiz; mikrobiyal gübre. Bu gübre çeşidi önemli. Burada aşırı bir kimyasal kullanımının da önüne geçiliyor mikrobiyal gübrede. Bu da toprak için iyi bir durum çünkü verimliliği, kaliteyi arttıran bir durum. Burada da Homurlu, Abdullah Şahutoğlu, Şakirgülmen ve Karacaillyas’ta 5’i kadın toplam 200 çiftçimize kişi başına 3 litre mikrobiyal gübre desteğini veriyoruz. Burada üretici başına da 5 dekar alanda kullanılmak üzere 3 litre mikrobiyal gübreyi üreticilerimize vereceğiz. Bunlarda üç periyot halinde uygulama yapacaklar. Toplam üç projemizde de 1071 üreticimizi desteklemiş olacağız.”

haber resmi