Onur Balcı
|
6 Haziran 2022 Pazartesi
|
Mersin Ceride Haber
Mezitli Haberleri
|
186 Okunma

Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatro yine bir etkinliğe sahne oldu. Şair Ataol Behramoğlu ve Behramoğlu şiirlerini besteye döken Haluk Çetin şarkıları sahne aldı. 
Behramoğlu, ‘Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var’, ‘Bebeklerin Ulusu Yok’, ‘Aşk İki Kişiliktir’, ‘Bu Aşk Burada Biter’ gibi şiirlerini okudu. 
Ataol Behramoğlu, arada yaptığı konuşmada; “Gerek kişiliği gerek yakaladığı başarıları, kenti ve ülkesi için çabaları nedeniyle Başkan Neşet Tarhan’ı öz kardeşim gibi severim. Onun Ağabeyi Nedim Tarhan’la da aynı hücrede yatmış birisi olarak ağabeyi de sayılırım. Bu iki kardeş adeta insanlıkta yarışırcasına güzel şeyler başardılar. İnandıkları değerleri sonuna kadar savundular. Nedim Tarhan’la aynı hücrede yatarken, dünyada hapishanedeki duruşu ve sürgün yıllarımız sırasında en çok etkilendiğim insandır. O asil duruşunu hiç unutamam ve Neşet Tarhan’ı da ağabeyi Nedim Tarhan gibi canımın içinde saklarım” ifadelerini kullandı.
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “1939’da Nazilerin Polonya’yı işgal ederek 50 milyon kişinin ölümüne neden olduğu 2. Dünya savaşının başlangıcı olduğunu hatırlatan Atatürk Cumhuriyeti kurulduğunda, 1931’de Atatürk; ‘Yurtta barış-dünyada barış’ diyordu.
Ülkemizin yüz akı bir grup aydın dünyada adil ve kalıcı barış için 1977’de barış derneğini kurdular.

12 Eylül 1980 darbesi bu derneği kapattı. Aralarında ağabeyim merhum Nedim Tarhan’ın ve Sayın Ataol Behramoğlu’nun da bulunduğu kurucularını yıllarca cezaevinde tuttu. Sonunda hepsi beraat ettiler. Ama yaşadıkları acıların yanında bizlere kocaman bir özgürlük mücadelesi bıraktılar” dedi.
Başkan Tarhan’ın okuduğu “Barış,
Çocuğun gördüğü düştür barış.
Ananın gördüğü düştür barış.
Ağaçlar altında söylenen sevda sözleridir barış.
Barış, açılan bir pencereden, ne zaman olursa olsun
Gökyüzünün dolmasıdır içeriye;
Kitaplık yapıldığı zaman hapishaneler
Geceleyin kapı kapı dolaştığı zaman bir türkü
Ve dolunay, taptaze yüzünü gösterdiği zaman bir bulutun arkasından
Herkesin kardeşim demesidir birbirine, yarın yeni bir dünya
Kuracağız demesidir;
Ve kurmamızdır bu dünyayı türkülerle.
Barış budur işte” şeklindeki şiiri Amfi Tiyatroyu dolduran şiir severler tarafından büyük alkış aldı.